HMS Sheffield wydanie I (1991r), JSC, skala 1:400 - relacja instruktażowa dla osób początkujących chcących spróbować swoich sił w modelarstwie kartonowych

  1. Piterkowiec 2021-07-16 10:01:08

    W teraz pora coś wrzucić z budowy krążownika.

    Tak jak pisałem wcześniej , miałem urlop i trochę zdjęcia mi się pogubiły , ale coś tam jest. 

    Opisy pod zdjęciami. 

    Oraz link do filmiku gdzie pokazałem jak wyprostować druciki. 

    https://youtu.be/AIM85wcvIz0

     

     

     

    Oto efekt ostatnich prac Zamontowane kominy, dalmierze, działka plot. Oraz podstawy wież Do malowania drutów najczęściej używam farb na bazie rozpuszczalników, Lecz później trzeba umyć pędzel np w zmywaczu do paznokci. Zrobione elementy radiowe i działka A oto użyty drucik, jak widać pomiętolony. Pozyskałem go z butelki od wina , które są ozdobnie oplecione nim. Elementy budowy komina. No i podstawy wież. Nic skomplikowanego. Skleić okręgi, a do nich wkleić kółka. I na razie to wszystko.
  1. tulipan740i 2021-07-16 11:41:55

    Sposób prostowania drutu bardzo dobry. Sam niejednokrotnie go stosuje ponieważ można uzyskać super rezultat. Tutaj prostujesz cienki drucik, może stalowy o średnicy do 1 mm. W przypadku większych średnic stalowe druty takie jak np. ze spinacza biurowego albo nieco grubsze ,a także miedziane warto najpierw odpuścić termicznie. Pisałem o tym w relacji Skorpiona. Ja tym sposobem niedawno prostowaniem miedź fi 3 mm.

  1. Sebastian01 2021-07-16 12:17:00

    Do cienkich i miękkich drucików takich jak miedź, aluminium czy mosiądz (tu już nie zawsze) patent z linijką daje rzeczywiście dobre rezultaty. Stalowy, czy gruby miedziany (>=2mm) tak łatwo się linijce nie poddadzą. Na gorąco pewnie łatwiej, ale jest jeszcze jedna metoda, która daje idealnie prosty drut, przy czym po zabiegu powierzchnia musi zostać przeszlifowana papierem, bo się lekko deformuje. Mianowicie mam tutaj na myśli imadło i wiertarka/wkrętarka. Jeden koniec do imadła, drugi do uchwytu wiertarki. Kilka obrotów prawo/lewo z jednoczesnym naciągiem powoduje, że drut stale się prosty jak... drut :) Wspomniałem o powierzchni. Niestety ta ulega minimalnej deformacji wskutek skręcania - widoczne takie spiralne wzory. Drobny papier w pół minuty załatwia jednak sprawę.

  1. Zygfryd 2021-07-16 20:29:08

    Cześć, 

    rok temu odkryłem nasze piękne mazury, gdzie wybrałem się na Mikołajek .

    No i tak mi się spodobało, że w tym roku ponownie przyjechałem w tej region lecz tym razem do Mrągowa. 

    Mazury są przepiękne .... mają ten klimat , swojski charakter i ciepłe jeziora do kąpieli. Było super. 

    Wszak urlop się skończył i trzeba było wracać do domu. 

    Ale polecam gorąco. 

    Piterkowiec
    Szkoda, że wcześniej nie powiedziałeś, powiedziałbym Ci co warto zobaczyć  Moje rejony  Ja za tydzień tam jadę na kilka dni  Swoją drogą. polecam Giżycko. Dużo fajniejsze niż Mikołajki ;)



  1. Wojok 2021-07-16 22:42:20

    Też lubię ten drut z butelek

    Aaaaa, widzę też  parę masztów już gotowych

  1. Piterkowiec 2021-07-17 09:42:23

    Zygfrydzie,

    zwiedzałem , zwiedzałem... oprócz samych miasteczek to park dzikich zwierząt w Kadzidłowie, zamek w Reszlu , rynek oraz Planetarium w Olsztynie, spływ kajakowy rzeką Krutynią , muzeum pojazdów wojskowych w Mrągowie, pływanie motorówką po jeziorze Czos i pewnie coś jeszcze ale wypadło mi z pamięci.

     

    Tak tak Adamie,

    tam z tyłu są już gotowe maszty i reje. Po cichu dłubie sobie i w przyszłym tygodniu planuje ich montaż do kadłuba.

  1. Piterkowiec 2021-07-22 20:09:52

    Budowa krążownika jest już prawie zakończona. 

    Ale zanim przedstawię galerię ( raczej skromna będzie) , to przedstawię kilka zdjęć z etapów sklejania.

    Tak wyglądają już wieże dział, przed przyklejenem lufu pomaluję za szaro Kolejne łodzie ratunkowe Łodzie rat. sklejało się tragicznie z uwagi na kiepskie spasowanie i stary karton Gotowa lufa działa ( ta na dole). Może tego nie widać na zdjęciu ale widoczny jest uskok na lufie Obrabiamy i obrabiamy Oznaczenie uskoku zwężającego I kolejna obróbka Do pomiaru średnicy używałem suwmiarki Oto główne stanowisko do wykonywania luf i masztów ( w żaglowcach ) na allegro taka mini szlifierka jest za około 120zł Rozrysowałem sobie jaki wymiary mają lufy Lufy wykonałem na podstawie szablonów. W wycinane nie było rozrysowanych takich elementów No i łódeczki są na swoim miejscu Łodzi ratunkowych jest chyba 3 rodzaje , po wykonaniu kilku już nie mogłem na nie patrzeć Budowa pontonów, standardowa ja na ówczesne czasy , podkleić 3 razy i wycinać .Tak też zrobiłem. Relingi ... wykorzystałem te z odzysku z mocno uszkodzonego King George VI , którego kiedyś sklejałem. Krzywizny formujemy prętem ale bardzo delikatnie. Relingi przyklejam nanosząc malutką kropelkę na podstawę słupków . Klej Magix A oto super działka p-lot. Lufy do dział wkładałem  od wewnątrz po czym po wpuszczeniu kleju ( BCG) zamykałem całość.  Tak wyglądają już wieże dział, przed przyklejenem lufu pomaluję za szaro Kolejne łodzie ratunkowe Łodzie rat. sklejało się tragicznie z uwagi na kiepskie spasowanie i stary karton Gotowa lufa działa ( ta na dole). Może tego nie widać na zdjęciu ale widoczny jest uskok na lufie Obrabiamy i obrabiamy Oznaczenie uskoku zwężającego I kolejna obróbka Do pomiaru średnicy używałem suwmiarki Oto główne stanowisko do wykonywania luf i masztów ( w żaglowcach ) na allegro taka mini szlifierka jest za około 120zł Rozrysowałem sobie jaki wymiary mają lufy Lufy wykonałem na podstawie szablonów. W wycinane nie było rozrysowanych takich elementów No i łódeczki są na swoim miejscu Łodzi ratunkowych jest chyba 3 rodzaje , po wykonaniu kilku już nie mogłem na nie patrzeć Budowa pontonów, standardowa ja na ówczesne czasy , podkleić 3 razy i wycinać .Tak też zrobiłem. Relingi ... wykorzystałem te z odzysku z mocno uszkodzonego King George VI , którego kiedyś sklejałem. Krzywizny formujemy prętem ale bardzo delikatnie. Relingi przyklejam nanosząc malutką kropelkę na podstawę słupków . Klej Magix A oto super działka p-lot. Lufy do dział wkładałem  od wewnątrz po czym po wpuszczeniu kleju ( BCG) zamykałem całość.
  1. Piterkowiec 2021-07-23 09:53:57

    Moi mili, budowa dobiegła końca. Zapraszam do krótkiej galerii. 

     

    Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i  uwagę . Mam nadzieję, że ta relacja przyda się osobom chcącym rozpocząć swoją przygodę z modelarstwem kartonowym. 

     

    pozdrawiam serdecznie

    Piterkowiec

  1. Ja Seba 2021-08-18 11:39:52

    Hej,

    nie było mnie chwilę na forum, a tu takie ciekawe rzeczy się dzieją! Fajna relacja, dzięki wielkie! Sam klecę Sheffielda z JSC (jest relacja na forum), ale miałem ponad roczną przerwę; z powodów osobistych hobby leżało odłogiem. Myślę, że teraz coś ruszy w temacie. Twoja relacja jest świetna, tylko z kolejnością zdjęć czasem chyba nie do końca pykło :)

    W ogóle bardzo fajny pomysł na rocznicę JSC. Też zaczynałem od modeli tego wydawnictwa dobrze ponad 20 lat temu. Bardzo dobrze, że wybrałeś ten model - jest on nadal dostępny na stronie JSC (nowe wydanie) i ktoś początkujący może po niego sięgnąć - jest dość prosty, a dzięki Twojej relacji będzie naprawdę łatwo dla "świeżaków", a i nieco bardziej zaawansowani modelarze na pewno znajdą coś nowego dla siebie. 

    Z wielką przyjemnością i ciekawością przeczytałem wątek i mam już parę rzeczy, które muszę spróbować.

    Jeszcze raz dziękuję!

Rezultaty 20 - 29 z 29 pozycji
Udostępnij temat: