Mtz 82 1:32 własny projekt - budowa modelu z polistyrenu

  1. Bossmen480 2020-01-02 18:50:36

    Cześć, jestem tu nowy od jakiegoś czasu zajmuję się sklejaniem modeli ale 'swojego wymysłu' chociaż nie ukrywam wycinance nie mówię nie ale jeszcze nic mi nie podeszło. Przedstawiam relacje ze sklejania ruska może kogoś zaciekawi i powie co i jak by było lepiej, było by miło. Na początek powiedzcie czy dobrze wstawiłem zdjęcia i czy je widać bo pierwszy raz robię to na tym forum i jestem zielony bo dopiero się rozglądam 

    https://lh3.googleusercontent.com/ljkRojf62Z3_gJXxAy1UZ76phZ8rEeQdf3lKWuyjvynO1EdqY3D91vXHo4jFCOuN8Qkdqa73xKFAvfvipl942ZPj59MGifxVmKOOf9vE3SIiESu9Dabi9XJ085s7bGDmzlTdo4tKZsKG4meYxuSLo5Xb2Ebv71eiQFEtCDkDZ6rvkfK6379E29I6ECtu5FMFcKOVDwGtaNxI5IjDuuCxQFKfDPhG90_edlG_hs1yWvH-TcIYYKYW5tb0hkOSzrdbL_HFzWTDw7SjXpaL_JSg99QO3Qa-RKWMRZX4G0iVWJRw8pBp1PvB9GWn2dTE3WwRJri4QR7Fm1PmZp7YFdqRl-9AKQRY9xi6ZIhvuXkBmbzdO569XGeYy2Uw0YimDkskc_LIc2HJAZ5pe3IMJdLrI9P24h0abU_Bh0pWXtd2xbTO-eYycxseXESNB8Q00b2yrtW6B3RFeGSGxe5OkJpr07dtoCmS_jd1cVgg-bp_t119vxJSx9kQAQ1wy041vreWlzSZ94s7JUNjmwp4mHxLiNFS4Fv0_0JrZSYyUGIqHjFrDP-sXMcUxOfOd_dk6bI5VSmXsLbT1ky_t7LkmhGBeAZ9afGPzgccxfkSPcqH7Eti_1jWRkoZpqDzvQYMajLEi8uPNYJkQPz3FritMLBBp7WXpOkT7N7waPlLllQMq5AzYgGWVDALMcr2p1GnGG4vGaWirpyL3Jd0sSc4T8mA-osEaT0vqO3-hv_GHf5qdkgTM7b1cA=w1082-h1447-no

     

    https://lh3.googleusercontent.com/PcDmfMK4sLLpvN8lZYgK0Ch8Z6vLOIN43gnoWnBjx6SFDrh245YbMMxg8BnH6nHzgx-UuRZ0A43RKleuijXhkfM7QaIScAfIhtb3dUEeRCGzTrnFud4aIp7am8J48SFTvKKdhc33Qhtg4BU6A2dMQ8zB15Otlrv6phcizXBpMQ2dXwkmf86VyLkr1mhoqhsMVtiUliSnOELmsKnUlnVONoQcqx5aYy0Va2fd9GN2ri_nnFTOBNooknJ1zaXowGkMV4Wu2JTYiUlniEagsAJPyasiyDjOZjK4dB7uecCmCwVx6D2Ltl0C_iSAtySP6LyCdwY_NiyPoP0Qc7Nxf0JOFbe4Sips1yvdiHNSGpC6LNXUzqQPp3aBafFD1_-XLrgyG1t9J8yCr_vnvc85v9wv-liYBv72rLeoIq8Q-88aa1uG8PhPcgic0ZDYysNwGyVoRsAWjJDLaHpoI8HRuHIT-BiaBHN_l1PvjJWo7RiCcjR0gIw6RtSehDBcrbndaWjbMfiuwqUUh3Vb0dvmiYYaFzKKv8Qdf7djHHobiiSxelt_57zHUT9rdJ83k9kqXqHuG7mLt4EA5KGGcCQIXuemF4Gp9xpexYmyjjvVQctomv_WMBcTZNXHHKGc_EFQUWa73FcK3kq4gHjJ3W4yABu89sxVk2WCHkhappVK3_BW7YlGxyhquPBk3_32PO89HoOgHF7hpS9Y3vNJtHDhGb8-rZ7hRZuaq3Monv7kYz_oXubP-vP-BQ=w917-h1985-no

    jakieś małe bo małe ale postępy :)
  1. Jacek-KP 2020-01-02 20:38:23

    To co już zmajstrowałeś zaintrygowało mnie. Czekam na więcej. A na temat zdjęć poczytaj, to co AndDi polecił, bo podałeś linki do zewnętrznego serwera.

  1. Bossmen480 2020-01-02 20:47:49

    O! właśnie czegoś takiego szukałem :) jak następnym razem coś będę dodawał to mam nadzieję, że mi sie to uda 

  1. Zygfryd 2020-01-02 20:59:14

    No witam i ja :) Fachowców tu nie brakuje,tylko wystarczy ich słuchać :) Mój temat, więc na pewno będę śledził :)

     A swoją drogą-możesz opisać jak robisz te koła? Podobają mi się. Ja postanowiłem ogarnąć wiertarkę i spróbować szkoły Skorpiona

  1. Bossmen480 2020-01-02 21:43:34

    Wycinam rozmiar felgi i w około nawijam paski o szerokosci opony, jak oponka będzie wystarczająco gruba biorę się za szlifowanie :) akurat ta metoda mi jak najbardziej odpowiada a pare już testowałem. Też bym chętnie zrobił to na wiertarce żeby wyszlifować bo to wiadomo jest równo ale nie wiem jak wiertarką złapać samą oponę żeby się to trzymało, patrzyłem rozpieraki, do duzych opon spoko bo podejdzie ale do małych szczególnie w tej skali problem bo nie wejdzie. Jak kolega by mógł zdradzić sekret w jaki sposób łapie tą oponę żeby się dało ładnie wyszlifować to był bym bardzo wdzięczny 

  1. Zygfryd 2020-01-02 22:47:51

    Poradnik Skorpiona Koła Skorpiona. Warto posłuchać jego rad

  1. Bossmen480 2020-01-02 22:55:29

    Właśnie rozwiązał się mój problem jak złapać koło do wiertarki teraz tylko z górki 

  1. Bossmen480 2020-02-02 00:03:48

    Chyba już się nauczyłem wstawiać zdjęcia, a tu ciąg dalszy budowy 

     

  1. Limaks 2020-02-02 00:59:33

    Chryste Panie! Oj coraz wyższy poziom na kartonówkach. Pięknie wykonane, choć to nie moje klimaty, to będę podpatrywał. 

    Ps. Tak sobie patrzę i aż się nie chce wierzyć, że coś tu jest z kartonu. Do konstrukcji kabiny użyłeś arkuszy biłej pleksi czy to tektura jest? To co robisz jest piękne, dlatego ciekawi mnie ile w tym kartonu zastosowałeś? 

    Pozdrawiam i czekam na aktualizację

  1. Bossmen480 2020-02-02 02:23:58

    Bardzo się cieszę że komuś sie to podoba :) do budowy używam tylko i wyłącznie poliestyrenu taki ala plastik tylko łatwy w obrobce dostępny od 1do 6zł zależy jaka grubość. Moim zdaniem dużo lepszy materiał niż zwykły karton bo wszystko jakieś takie bardziej trwałe jedyny minus to taki że zrobisz przez przypadek małą ryskę i wszystko potem widać ale i tak bym nie zamienił na żaden inny materiał. Kartonu nie wykluczam bo niektore elementy z tego są zrobione jak siedzenie czy zbiornik ciśnieniowy no i oczywoście opony. Jak takie zainteresowanie modelami rolniczymi i soe nauczyłem wkońcu wstawiać tu zdjęcia to chyba będę częściej dodawał bo miło posłuchać bardziej doświadczonych modelarzy 

     

    PS. To, że z poliestyrenu, nie wyklucza mnie z tego forum ? 

     

     

  1. Kurp2 2020-02-02 07:18:33

    Niesamowita robota! Uwielbiam modele traktorow wiec bede sledzil Twoja relacje z uwaga szczegolnie ze jej poziom jest doskonaly. Czekam na kolejne posty

  1. Zygfryd 2020-02-02 14:29:38

    Łooo Bosmen! Poleciałeś z tematem! Daj zbliżenie na deskę w kabinie. Ciekawi mnie jak rozwiązałeś zegary. Malowane? Drukowane? Napotkałem ten problem w TopLinerze. Skończyło się na tym, że wstawiłem malowane i wydrapałem białe kreski. I tak nie będzie go widać :) I jaką farbą malujesz? Olejna? Świetnie Ci to wychodzi. 

    Co do pytania o polistyren. Wielu modelarzy u Nas na forum go używa powszechnie, ale nie jako głównego budulca. Więc myślę, że można śmiało go zaakceptować w modelarstwie kartonowym, tylko warto wspomnieć od razu o nim. Nigdy nie budowałem i nie używałem tego, ale wydaje się, że to fajna alternatywa dla grubej tektury powyżej 1,5 mm z którą nie lubię pracować ze względu na twardość i tępienie się o nią ostrzy

  1. primo 2020-02-02 15:28:43

    Witaj na Forum :-). Ładne rzeczy pokazujesz i do tego starannie posklejane.

    Co do pytania czy materiał budulcowy Cię wyklucza z tego Forum to odpowiedź brzmi, nie. Jest to wszakże modelarstwo, ale bardziej zbliżone plastikowemu. Rozmawialiśmy o tym z Andrzejem (AndDi) i doszliśmy do wniosku, że chyba lepiej będzie prowadzić tą relację w innym dziale niż pracownia. Mimo, że polistyren też jest używany przez kartonowych modelarzy to jednak nie jest 100%-wym kartonem - a to forum kartonowe jak by nie patrzeć. Gdyby też nie był głównym budulcem modelu to nie byłoby sprawy. Nie mamy działu, nie wiem "Ciekawostki modelarskie / nie karton" więc najodpowiedniejszym będzie Kafeteria. Proszę Cię żebyś nie traktował też tego jako wyobcowanie czy zaszuflatkowanie.

    Sam z ciekawością będę zaglądał do Twojej relacji i mam nadzieję, że zrozumiesz i nie będziesz zły.

  1. AndDi 2020-02-02 15:31:22

    ...Nigdy nie budowałem i nie używałem tego, ale wydaje się, że to fajna alternatywa dla grubej tektury powyżej 1,5 mm z którą nie lubię pracować ze względu na twardość i tępienie się o nią ostrzy
    Zygfryd


    A używasz tektury piwnej? Bo ja ciąłem nawet 2 mm i nie miałem problemów.

  1. Zygfryd 2020-02-02 15:44:07

    Ja mimo wszystko zostawiłbym w pracowni. Polistyren dla mnie kojarzy się z formatem pomiędzy kartonem i plastikiem. Jedynie, aby wszystko było jasne wprowadzić w tytule informację (HIPS,polistyren, styrodur) jak kto woli. W kafeterii to umknie wielu modelarzom. Skoro kartonowcy używamy go w mniejszym-większym stopniu i jest akceptowany przez Nas jako materiał w kartonowym modelarstwie możemy przymknąć na to oko. Oczywiście jak powiedziałem. Zaznaczyć od razu w tytule, bo charakter takiego modelu się zmienia. I Ci ortodoksyjni (oczywiście Primo ani Andrzeju to nie o Was) "kartonowcy" będą od razu wiedzieli z czym mają do czynienia i jeśli nie chcą, nie będą tego oglądać. Takie moje zdanie na temat tego materiału. Tym bardziej, że chłopak wiele elementów dorabia z papieru, jak powiedział. I nie ukrywa z czego model powstaje, a talent ma w temacie. I nie piszę tego tylko dlatego, że reprezentuje moją dziedzinę. Jeśli ktoś będzie chciał z tego zrobić samolot również będę na "tak"

     

    Czy to piwna? Chyba tak-szara tektura różnych grubości :)

  1. AndDi 2020-02-02 16:05:33

    Zygfrydzie temat ciekawy i dlatego nie został usunięty. Długo z Wojtkiem rozmawialiśmy i szkoda było usunąć takiego ciekawego i świetnie wykonywanego projektu. Jak kolega napisał to większość jest wykonywane z polistyrenu i jak nie patrzyć, to nie jest karton. Żeby proporcje były inne, a tu to tak chyba 80/20 i dlatego kompromis, że przesunięty do kafeterii.

    Co do tektury, to większość tektur jest szara i niektóre są bardzo twarde. Ta piwna ma mniejszą twardość i gęstość, nazywana też jest nieraz tekturą modelarską. Ja ją kupuję w sklepie dla architektów w Warszawie, bo jak ją sam kupuję to mam pewność, że to jest to co trzeba. Często się zdarza w internecie, że sprzedają jako tektura modelarska, a jest to twarda tektura introligatorska. Sam ostatnio tak kupiłem 2 mm z Allegro, ale zamówiłem ją tylko po to, aby mi usztywniła przesyłkę, bo nie wiedziałem jak zapakują. Miała być modelarska, a twarda jest jak introligatorska.

  1. Bossmen480 2020-02-02 17:47:36

    Nie mam żadnych pretensji ani się nie będę obrażał bo nie mam o co, ale ja prosty chłopak ze wsi i jak pisało relacje z budowy to myślałem że tam się nada bo w sumie to tą relacje robię nie jakaś szczegółowa ale no jest  i tak taj kolega Zygfryd napisał nie mam zamiaru nic ukrywać jak tylko ktoś coś chce wiedzieć to wszystko napiszę a biorąc pod uwagę że z tego materiału znam tylko 2 osoby w tym mnie co robią maszyny rolnicze, wychodzi że nie kwalifikujemy się na publikacje bo jakoś tak jakby oszukujemy chyba 

  1. GTiStyle 2020-02-05 17:30:38

    Czołem!

    Moim zdaniem bardzo ciekawie się to wszystko prezentuje. Mam kilka pytań. Apropo tego polistyrenu... To tak troszkę jak z tekturą ponieważ jest kilka grubości no ale jak to kształtować? Załóżmy, że chciałbym zrobić jakieś łuki i okręgi. Zachowuje się to tak samo jak karton? Trzeba walcować? A może jakoś inaczej? Podświadomość każe mi sobie to tłumaczyć, ze trzeba podgrzać a potem tak samo jak z kartonem? Może się mylę? Przymierzam się do jakiś prób aczkolwiek zawsze mam z tym problem... bez jakiejkolwiek wiedzy ciężko mi z eksperymentami.

     

     

  1. Bossmen480 2020-02-07 02:25:07

    Wyginać idzie normalnie jak i tekture tyle że taki poliestyren jak zrobisz łuk z 0.25 jest rownie wytrzymały co tektura 0.75 (tak mi się wydaje) a jeśli chodzi o taki zaokrąglenia małe to nożyk, papier ścierny i nadajemy odpowiedni kształt :) 

Rezultaty 0 - 20 z 47 pozycji
Udostępnij temat: