Su 100 Egipski. WAK nr 10/2016

  1. Zbyszek001 2021-04-06 08:42:33

    Zmuszony przydługim postojem z Centurionem, oraz choroba. Zabrałem się za chyba znacznie skromniejszy projekt Su 100 . Wykonam go w barwach Egipskich. Chyba podobnie jak zaproponowany przez wydawcę. Malowanie przemyślę na koniec. Sięgając do źródeł historycznych. Czy Egipcjanie mieli malowanie w barwy ochronne, czy jednolity piaskowy. Pogrzebie w necie.

    Nie będę tu opisywał Su 100. Bo w necie sporo sobie można znaleźć. Egipt kupił 150 sztuk od Sowietów. Co ciekawe, część trafiał do Egiptu w kolorze khaki, lub sowieckim zielonym, cześć nowsza partia już w malowaniu pustynnym. Jak te egzemplarze były malowane trudno cos znaleźć. Egipcjanie używali SU 100 w wojnie sześciodniowej oraz Jom Kipur.

    Złożyłem kadłub + poszpachlowałem drobne nierówności i jest wstępnie przeszlifowany. Żadnych uwag do pasowania wręg. Kadłub mocny, dobrze zaprojektowany. Oby tak dalej. Czytałem o tym wydawnictwie na czarnym forum w jednym wątku i autor chwalił jakość wydania.

    Oczywiście od razu gąski. Postanowiłem gąsienice wykonać inaczej niż w modelu. Bazuje na projekcie kolegi Qń z czarnego forum, swego czasu dostępne do pobrania. Moim zdaniem najlepiej opracowane gąski do T-34 jakie widziałem w wydawnictwach. A widziałem tego sporo, nawet ponoć rewelacyjne gąski w modelu T 44, moim zdaniem są gorzej opracowane.

    Ale nie byłbym sobą, kolega Qń zaproponował skomplikowany sposób ich budowy, zmieniłem to po swojemu, głownie, żeby ułatwić budowę i przyspieszyć. I dal zainteresowanych, na kolejnych zdjęciach mój sposób montażu. Może kogoś to zainteresuje. Nie ma co opisywać, wszystko widać. Krótka galeria na start.

    Jedno ważne wszystkie elementy traków doklejane maja 1 mm wysokości, wykonane z papieru milimetrowego naklejonego na karton gramatury 180

    strona startowa modelu opracowanie kolegi Qń gąsienic do T 34 element trak podkleiłem tekturka 0,5 mm sklejone dwa elementy 2 cm wklejnki boczne 5 mm poprzeczki pierwszy rodzaj traka z otworami poprzeczka paski 2 mm wzmocnienie nadlewu otworu 1,5 mm wzmocnienie  trujkaty bok 1 mm dwa traki mały pasek
  1. pawelelka77 2021-04-06 10:04:55

    Gąski.... to dopiero wyzwanie... Chyba po 10 już bym się zniechęcił. Tutaj pełen szcunek dla pancerniaków.

    Dostałem kiedyś tą wycinankę na konkursie dlatego chętnię popatrzę jak ona wygląda po złożeniu....

  1. jagdtiger2 2021-04-06 21:30:41

    Też podziwiam tych co dłubią takie gąski sami, raz w życiu byłem zmuszony zrobić gąski z pojedynczych ogniw i nigdy więcej tego nie powtórzę. Posiadam model tego T - 44 i jak zobaczyłem te części gąsienic to odrazu zamówiłem laserki.

  1. beata 2021-04-06 22:12:02

    Zrobiłeś sobie kopię wycinanki. Przeglądając model, zauważyłam, że jest tam sporo uproszczeń. 

  1. Zbyszek001 2021-04-06 22:32:53

    Beatko jeszcze nie. Na razie siedzę na zwolnieniu. Nie ruszam się właściwie z domu. Ale dzięki za radę. Robienie gąsek potrwa. Zatem jak wrócę do życia skopiuje te kilka stron. Już wstępnie zauważyłem kilka nieścisłości. Ale to jak zwykle w moim przypadku. Zrobię po swojemu. 

  1. Jacek-KP 2021-04-07 21:31:15

    Aha, zaczyna się niezła jazda. Będę kibicował.

  1. Zbyszek001 2021-05-17 15:19:33

    Pierwszy etap mam za sobą pozawijane wszystkie listki. Kila ogniw z obydwu rodzajów już uzupełnione o ostrogi. Ostatnio zrobiłem 10 ogniw w dwie godziny. Jak liczę do września skończę gąski. A laserowe kosztują 45 złoty. Do tego czasu byłoby już po modelu.

    Wszystkie razem Ogniwa A 10 sztuk z ostrogami Ogniwo B tu juz lepiej ale te sa mega pracochłonne przez te otwory co trzeba wiercić. Zostało 50 do skończenia
  1. Wojok 2021-05-18 02:40:37

    Do września, mówisz ? No to niezła orka

  1. Zbyszek001 2021-05-18 20:53:24

    Odliczam wakacyjne wyjazdy grile spotkania towarzyskie. Może szybciej. Zawsze jednak wolę być mile zaskoczony 

  1. szaman 2021-05-19 09:21:09

    Zbyszku, jak Ty się bierzesz za gąski, to znaczy, że z choroba już wygrałeś definitywnie. Ja bym się chyba nigdy nie złapał na robienie czegoś takiego z pojedynczych ogniw. Kiedyś skleiłem kilka czołgów w standardzie z MM, ale wiesz sam jak to było opracowane. Nie te czasy. Życzę powodzenia i zdrówka!

  1. Zbyszek001 2021-05-27 21:27:07

    Nie sadziłem, że dojdę do takiej wprawy. Zaczęło mi to wychodzić i to szybkościowo. Ogniwa wersji A zrobione 80 sztuk. Są prostsze. Ale może i te drugie nie pojdą tak strasznie źle jak przypuszczałem.

  1. tulipan740i 2021-05-27 22:15:31

    Jakże różne gąski od moich w Abramsie. Całkiem inne podejście do tematu. Robota dobrze Ci idzie. Ja bym te żeberka zalał potem podkładem, żeby je ładnie scalić w jeden odlew ogniwa. Ale z umiarem, żeby nie zalać całkowicie, a szczeliny wypełnić. 

  1. Zygfryd 2021-05-27 22:41:29

    Za to podziwiam pancerniaków... Dobrze, że kombajny są na gumowych gąsienicach 

  1. Zbyszek001 2021-08-14 00:09:39

    Powoli zabieram się do pracy. Koła sa w wycinance dziurawe. Po 45 roku, Sowiety budowali podwozia T 34 z pełnymi nowymi kołami, z dwoma rzędami śrub. Zatem zmieniłem koła po swojemu, dodając wszystko co się dało, żeby wyglądało jak w rzeczywistości. Okleiłem kadłub, podszlifowany, wyciąłem w kadłubie miejsca na spawy, zagluciłem. Na zdjęciach koła kilka fotek jak budowałem może komus się przyda. Na razie ładnie wsio pasuje.

    kadłub z boku z góry wcięcia pod spawy szpachel w miejscu wgłebienie pod osłone pancerna jarzma aramaty A taka podpowiedź dla wycinających dużo kółek 4 milimetrowe pierscienie + 1 0,5 do tego klej i jest 5 mm grubośc bandarza sklejone oklejone i naklejony pierscień imitujacy stakowe koło pod bandarzem przerobione wnetrze koła, Komplet kół na różnym etapie budowy
  1. tulipan740i 2021-08-14 09:01:44

    To prawda, że wersje egipskie były już z powojennej produkcji. Koła były pełne. Trochę szkoda, ponieważ te dziurkowane z żeberkami były o niebo ciekawsze. Takie z duszą. Ale jak chodzi o odwzorowanie, też bym przerobiłł na pełniaki. 

  1. Zbyszek001 2021-08-21 17:23:01

    Kadłub okleiłem dodałem spawy, błotniki, i drobne wzmocnienia. Zabieram się za pokrywę transmisji. Zrobię z siatki stąd zmiany.

    prawy błotnik lewy dupsko z włazem i zawiasami ruchoma pokrywa wentylatora
  1. Dorn 2021-08-23 17:51:07

    Jak robisz spawy? Ładna rzecz, w szczególności do pancerniaka 

  1. Zbyszek001 2021-08-23 19:18:43

    Droge wdkazal mi tulipan. Probowalem z roznymi materialami. Tutaj uzylem gliny rzeźbiarskiej. Naxywa sie  pasta modelarska JOVI. Masa tego w empiku. Wycinam w pancerzu malu rowek w miejscu spawu. Palcem toczę cieniutkinitki z tej pasty. Smaruje klejen polimerowym rowek, i wciskam w ten rowek ukrecone waleczki. Sa miękkie i łatwosieje formuje. Lekko dociskam usuwam nadmiar pasty i wyciskam wzór na tej pascie. Uzywam do tego wybijakow. Zalezna srednica wybijaka o grubosci spawu. Ta glinka jestbardzo delikatna jak wyschnie to psikam lakierem bezbarwnym.

    Jutro podeślę zdjevia pasty. Sorki klikam z telefonu 

  1. tulipan740i 2021-08-23 19:59:45

    Droge wdkazal mi tulipan. Probowalem z roznymi materialami. Tutaj uzylem gliny rzeźbiarskiej. Naxywa sie  pasta modelarska JOVI. Masa tego w empiku. Wycinam w pancerzu malu rowek w miejscu spawu. Palcem toczę cieniutkinitki z tej pasty. Smaruje klejen polimerowym rowek, i wciskam w ten rowek ukrecone waleczki.

    Zbyszek001
    Zbyszek analogicznie tak samo robię spawy tylko masą milliput. Proces różni się tylko tym, że nie trzeba używać żadnego kleju. Sama się klei do podłoża. Gorąco polecam.



  1. Zbyszek001 2021-08-27 08:42:44

    Jestem niezwykle mile zaskoczony samym modelem. Zaprojektowany rewelacyjnie widać, że robił to ktoś Pan Michał RAFALSKI, kto buduje modele i wie z czym modelarz ma największe problemy. Mocowanie koła napinającego na mimośrodzie, w sposób niezwykle łatwy można naciągnąć gąskę i regulować jej długością. BEAWO. Bardzo fajne zaprojektowanie mocowania kół nośnych, bardzo mocne i nie dające szans na błędy w mocowaniu kół, wielkie brawo. W ogóle model zaprojektowany bardzo dokładnie. Przedział transmisji, zabudowany z elementów, nie ejst wielkim kawałem tektury, a poszczególne elementy świetnie i łatwo się buduje i składa. To jest po prostu przemyślane. Oby tak dalej. Kilka zdjęć z prac, elementy zawieszenia sklejone ale nie wykończone. Pręty zabezpieczające dopływ powietrza ciut pogiąłem tu i tam, żeby nadać im bardziej realny wygląd.

    przedział transmisji pręty z bliska mocowanie koła napędowego imitacje odlewu osłony PMS oba dwa błotnik mocowanie koła napinającego widac mimośród wachacz komplet 10 sztuk mocowanie wachacza do kadłuba na dwa swożnie a tak docisniety z mocowaniem na koło, nawet teraz bez kleju trzyma mocno
Rezultaty 0 - 20 z 43 pozycji
Udostępnij temat: