KONKURS - Holenderski szkuner Eendracht JSC 1:100

  1. aragorn001 2023-07-08 08:44:02

    Witam ponownie, rozpoczynam kolejny model w naszym konkursie żąglowców. Może najpierw o samym żaglowcu:

    SY Eendracht jest współczesnym, holenderskim, żaglowym, pełnomorskim statkiem szkolnym (szkunerem), który został wodowany w 1989 roku. Całkowita długość jednostki wynosi 59 m, przy szerokości 12,3 metrów. Natomiast powierzchnia ożaglowania dochodzi do ok. 1050 m2. Maksymalna prędkość jednostki dochodzi do 14,5 węzła. SY Eendracht to w chwili obecnej największy, holenderski szkuner o konstrukcji trójmasztowej. Jest zaliczany do tzw. tall ships, czyli swoistej klasy współczesnych statków żaglowych, które są uznawane za największe na świecie. Jednostka została wykonana w przeważającej mierze ze stali, a bardzo duży nacisk położono w niej na bezpieczeństwo żeglugi. W chwili obecnej armatorem jednostki jest Sichting Het Zeilend Zeeschip. Głównym zadaniem statku jest wykonywanie rejsów szkolnych w toku których promuje się holenderskie tradycje żeglarskie wśród dzieci i młodzieży.

     

    Zakupiłem ten model coś ponad rok temu, bardzo lubię te współczesne żaglowce i jachty, sam pływan nieco pod żaglami, ale marzy mi się kiedyś taki pełnomorski rejs na większej jednostce.

     

    Wrzucam zdjęcia przed pocięciem, kadłub, to tak jak pisałem jakaś radosna twórczość, zobaczymy co z tego wyjdzie, sami zobaczcie, tzw wręgi wyglądają ciekawie z wyciętym trójkątem w środku, tam idzie tzw szkielet/wzmocnienie. Pokład jest żółty, a oglądając zdjęcia z samego żglowca powinien być bardziej jak ze zdjęcia na okładce, ciemniejszy i lekko pomarańczowy. Postaram się waloryzować co się da.

    18 stron w kartonie z częściami i 6 na zwykłym papierze z żaglami i oklejkami, będzie trochę zabawy. Z żaglami zobaczę jeszcze, te nowe jednostki nie mają już żagli z płótna, współczesne jednostki mają żagle z różnych nowoczesnych materiałów. Będę eksperymentował z ich wykonaniem.

     

    Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do dołączenia do zabawy, komentujcie, podpowiadajcie, przyjmę konstruktywną krytykę moich prac i się nie będę obrażał.

     

    --Adam

  1. aragorn001 2023-07-08 08:59:51

    Zdjęcia szkunera, tak dla zainteresowania tematem.

  1. marszalek24 2023-07-08 12:23:39

    Aleś się Pan, Panie, rozbrykał!!!! Starzy Indianie, to mówią do trzech razy sztuka. Może jeszcze coś, rok to kupa czasu?

  1. aragorn001 2023-07-08 17:45:15

    Upał na dworze, więc trochę podziałałem ze szkieletem, chyba tak można to nazwać ... wszystko według instrukcji.

    podłużnica trójkątna jeden segment szkieletu 3 segmenty sklejone
  1. AndDi 2023-07-08 20:43:10

    Ciekawe, to taki rodzaj wręg chyba. I co na to teraz idą oklejki i następnie poszycie? Czy też poszycie od razu?

  1. jagdtiger2 2023-07-09 03:28:41

    Cieszę się że wybrałeś ten żaglowiec 

     

    Swoją drogą wydawnictwo JSC jest bardziej znane z modeli do linii wodnej w skali 1/400 i 1/250 dlatego tym bardziej jestem ciekaw jak będzie prezentował się ten żaglowiec i jak on tobie wyjdzie 

  1. Wojok 2023-07-09 11:41:12

    ...


    jagdtiger2


    Gdzie Ty jesteś, że o takich godzinach piszesz ?

    Chyba, że zawsze tak pisałeś, a mi to umknęło

  1. aragorn001 2023-07-09 22:59:15

    Tak wygląda tutaj sam szkielet .... zabieram się za pokład i burty.

  1. Zbyszek001 2023-07-10 10:39:04

    Fajna konstrukcja wręgowa. i mnie bardzo podoba sie ta podłużnica. Nie da się zwichrować kadłuba. Moim zdaniem jest inaczej ale bardzo mądrze. czegoś takiego zawsze brak mi w samolotach.

  1. jagdtiger2 2023-07-10 14:09:02

    ...


    jagdtiger2


    Gdzie Ty jesteś, że o takich godzinach piszesz ?

    Chyba, że zawsze tak pisałeś, a mi to umknęło

    Wojok


     Wojok to są godziny o której zwykle kończę sklejanie 

  1. Wojok 2023-07-11 18:34:01


     Wojok to są godziny o której zwykle kończę sklejanie 

    jagdtiger2


    No nieźle, twardziel. Ja, to do tej godziny tylko na kompie mogę grać. Nad modelem już by mi się klapki zamykały

  1. aragorn001 2023-07-13 11:15:01

    Prace idą dalej, nie wiem czy dam darę z tym kadłubem, sam pomysł z podłużnicą jak zauważył Zbyszek bardzo trafiony, kadłub trzyma linię, ale bez sztywnych wręg jest taki delikatny, ja niestaty mie obchodzę się tak delikatnie z kartonem i mam obawy czy tego nie pogniotę na etapie oklejania, teraz już za późno na wypełnianie kadłuba. Zobaczymy.

     

    Dokończyłem ten szkielet, pobawiłem się w gimpie i przrobiłem kolor pokładu, wycinankowy był taki nijaki żółty jak w starszych MM, ze zdjęć wnioskuję, że jest bardziej w stronę pomarańczowego i taki zrobiłem.

     

    Wystrugałem długie maszty, maję charakterystyczny dla współczesnych żaglowców i jachtów kształt w przekroju, takie jajo, zamiast oklejać tym co jest z wycinanki to pomaluję farbkami pewnie kolor aluminium i potem to zmatowię werniksem lub akrylem. Tak powinno być zmatowione aluminium (jakiś stop aluminium).

     

    Pozdrawiam i wspierajcie mnie bym na nim nie poległ.

  1. AndDi 2023-07-13 11:50:30

    Jak ja lubię ten etap. Niby nie wiele zrobione, a widać już kształt jednostki, to taka magiczna chwila

    Ma ładną linię ten szkuner

  1. marszalek24 2023-07-13 12:38:05

     pomaluję farbkami pewnie kolor aluminium i potem to zmatowię werniksem lub akrylem. Tak powinno być zmatowione aluminium (jakiś stop aluminium).

     

    Jak patrzę na zdjęcia, to wydaje mnie się, że maszty, tak jak i bukszpryt, to bardziej białe niż aluminiowe są.

  1. SlawekH 2023-07-13 13:41:46

    Te wregi to faktycznie takie interesujace rozwiazanie. Ciekawe jak poszycie na tym wyjdzie. 

  1. aragorn001 2023-07-13 18:51:30

     

    Jak patrzę na zdjęcia, to wydaje mnie się, że maszty, tak jak i bukszpryt, to bardziej białe niż aluminiowe są.

    marszalek24


    Marszałek, bukszpryt ma być biały, ale maszty mają lekko szarawy kolor, a na zdjęciach maszty wyglądają na białe lub aluminiowe lekko szare, ale to zależy od zdjęcia i oświetlenia.

  1. aragorn001 2023-07-17 22:48:22

    Póki co to ja i ten żaglowiec się nie dogadujemy .... nie idzie po mojej myśli, były już pierwsze myśli: Co ja robię tu .... Szkielet oklejony, prawa i lewa burta to oklejanie całego poszycia w trzecz etapach, od dziobu jeden kawałek, potem sródokręcie zaczyna się jako jeden ale posklejany od rufy w kawałkach, a na rufie to 5 odzielnych kawałków, wszystko wzdłuż, a nie jak to zwykle jest w drugą stronę.

     

    Ale dojechałem do rufy i nawet się to jakoś zeszło, na tym etapie patrząc na poszycie i burty doszedłem do wniosku, że będzie diorama, no tak na dioramkę to jest za małem, podstawka pod wodę jest rozmiarów 61 cm x 27 cm. Tak mieści się żaglowiec i jest jeszcze miejsce na wodę.

     

    Tyle aktualizacji na dzisiaj, jedyny pozytywny akcent, to dojechałem z poszyciem od dziobu do rufy, na styku tego ciemnego niebieskiego i białych burt będą jeszcze takie paski ciemno niebieskie i zakryją niedokładności na łączeniach jakie mi wyszły.

     

    Pozdrawiam i działam dalej z tym żaglowcem, sama jednostka coraz bardziej mi się podoba, model i klejenie jeszcze nie.

  1. aragorn001 2023-07-17 22:59:25

    Tu wrzucam wam moją inspirację do dioramy i szczególnie wody .... jak wyjdzie mi jakiś procent z tego efektu to będę zadowolony, gościu jest niesamowity, bardzo ciekawie robi się od 13tej minuty.

    Plan jest żaglowiec na pełnych żaglach z lekkim przechyłem na zawietrzną, z dziobem lekko wyżej przecinającym fale, mam też figurki w podobnej skali, więc nie będzie to okręt widmo.

     

    https://www.youtube.com/watch?v=aoAaodEqO0g&ab_channel=Scale-a-ton

  1. aragorn001 2023-07-18 23:58:25

    Dzisiaj dla odprężenia pracowałem nad wodą, a nie nad samym żaglowcem.

    Fale z foli aluminiowej, na to folia klej wikol i farba podkładowa. Żaglowiec umiejscowiony w lekkim przechyle i dziobem lekko podniesionym na fali.

  1. SlawekH 2023-07-19 13:44:12

    a wiec to tak powstaja te piekne dioramy  ja ni mam jutuba, ale chetnie popatrze jak Ty to robisz. Fajnie to narazie wyglada.

Rezultaty 0 - 20 z 116 pozycji
Udostępnij temat: