Chełmżyńska – wieża ciśnień

  1. PAN-KARTON 2024-04-12 02:44:26

    Chełmżyńska – wieża ciśnień

    To jeden z ładniejszych zabytków techniki w Polsce, i jeden z cenniejszych w świecie. Wodociągowa wieża ciśnień w Chełmży (woj. kujawsko-pomorskie), wybudowana w latach 1900-1901 roku, wciąż funkcjonuje.

    Wieża jest czworoboczna, ma siedem kondygnacji (niespełna 40 m wysokości do końca szpica i niecałe 13m w podstawie), a na jej szczycie znajduje się zbiornik wodny, otoczony szachulcowym murem, przykryty czterospadowym dachem. To ten sam nitowany zbiornik stalowy z czasów budowy, o pojemności ok. 350 m.sześc. Do wieży zamkowej upodabniają ją także okna, rozmieszczone na trzech poziomach, w formie wąskich szczelin.

    Pierwszy wodociąg w Chełmży pojawił się w XIII wieku – jego budowę zatwierdził w 1255 roku mistrz Poppo von Osterna, Był to oczywiście wodociąg drewniany. W XIX wieku wodę czerpano bezpośrednio z jeziora, z wybudowanych specjalnie do tego celu pomostów. Planowano już wtedy budowę kanalizacji, a decyzję przyspieszyła epidemia tyfusu w 1899 roku. Pompy, które zamontowano w nowych studniach czerpalnych, sprowadzono z Bremy. W 1900 r. rozpoczęto budowę wieży, a rok później oczyszczalni, tzw. filtracji, przy skrzyżowaniu ulic Polnej i Sienkiewicza. Trzydzieści lat później wybudowano dodatkowo podziemny kanał sanitarny. W 1943 roku powstały plany rozbudowy chełmżyńskich wodociągów.

    W 2019 roku została wyremontowana. Podobno można ją zwiedzać.

    Od 2007 wpisana do rejestru zabytków (nr rejestru A/1329)

    Przez blisko 600 lat, aż do 1824 roku miasto było stolicą biskupstwa chełmińskiego.

    Historia chełmżyńskich wodociągów sięga okresu średniowiecza (1255 r.), informacje na ten temat należą do najwcześniejszych na Ziemi Chełmińskiej. Wodociągi w Chełmży są najstarszym zakładem komunalnym w mieście. 

    Wycinanka nie pochodzi z żadnego wydawnictwa znanego wśród modelarzy. Prawdopodobnie model ma za zadanie promowanie miasta Chełmża i może być, co działa na korzyść nietypowym modelem wśród ogromu oferty rynku. Zawiera 14 arkuszy A4 z częściami. Na pierwszy rzut oka widać małą niedbałość o detal druku, ale w dobie komputerów to chyba mały problem.

    Otrzymałem go od modelarni "MODEL CLUB COMBAT" w uznaniu za wykonanie dioramy D.R.Ś.Z.K na wystawie modeli w Olsztynie. Niczego nie obiecywałem . ale jest to obiekt naprawdę przecudnej urody i godny zmierzenia się z nim.

    Opracowano go w skali 1:100. Niby po Bożemu ale troszkę nietypowo jak na model kartonowy. Mi by bardziej pasował w skali H0, czyli 1:87. Jeżeli tak to model będzie miał prawie 43cm wysokości. Domek Rybaka przy takiej architekturze to robaczek.

    Zdjęć w internecie jest sporo, chyba wszystkie obejrzałem a rys historyczny konkretny i bez zbędnego rozpisywania się.

    Póki co zostawiam sobie kilka dni na przemyślenia i zaplanowanie kolejnego ew. projektu... Pewnie na początku jak zwykle popytam Was o kilka spraw, ale po kolei

    CDN...(?)

  1. AndDi 2024-04-12 08:19:36

    Ładna.

  1. mirkuch 2024-04-12 08:22:08

    Piotrek, jakby to powiedzieć...narzucasz tempo nie do utrzymania 

     oczywiście będę wiernym podglądaczem i jestem ciekawy, co tutaj ciekawego wymyślisz

    P. S. A tak z ciekawości Roma póki, co odłożona na później czy można spodziewać się jakiejś aktualizacji? 

  1. PAN-KARTON 2024-04-12 08:51:40

    Ładna.

    AndDi

    Prawda

  1. PAN-KARTON 2024-04-12 08:54:34

    Piotrek, jakby to powiedzieć...narzucasz tempo nie do utrzymania 

     oczywiście będę wiernym podglądaczem i jestem ciekawy, co tutaj ciekawego wymyślisz

    P. S. A tak z ciekawości Roma póki, co odłożona na później czy można spodziewać się jakiejś aktualizacji? 

    mirkuch

    Co tu wymyślać, skleić kolejna chałupę i tyle. Oby z tego wiatrak nie wyszedł to będzie dobrze .

    Co do ROMY pisałem w relacji z niej. Nie zawieszam ale tak myślałem że, taki model nie skleja się w kilka dni.

  1. PAN-KARTON 2024-04-12 09:02:33

    No to działamy, będę sklejał W.C.

    Pierwszy apel do moich drogich Kolegów !!!

    Jeżeli ktoś jest z okolic Torunia, Chełmży proszę napiszcie mi na priv - wiadomości forum lub na adres ogólnie znany r4s1@wp.pl Ten drugi umożliwia przesyłanie dodatkowych info.

    Chciałbym prosić o kilka zdjęć i drobnych pomiarów.

    Thank you from the mountain 

  1. Kikol77 2024-04-12 09:23:34

    Ależ to piękna budowla, szczerze mówiąc na pierwszy rzut oka nie pomyślałbym ze to wierza ciśnień

    Mając z tyłu głowy relacje z Domku rybaka już zacieram ręce bo bedzie świetna relacja no i model 

  1. PAN-KARTON 2024-04-12 09:40:08

    Ależ to piękna budowla, szczerze mówiąc na pierwszy rzut oka nie pomyślałbym ze to wierza ciśnień

    Mając z tyłu głowy relacje z Domku rybaka już zacieram ręce bo bedzie świetna relacja no i model 

    Kikol77


    Chciałbym na końcu tej historii wrócić do Twojego wpisu i cytując dopisać

    - wykrakałeś

  1. Wojok 2024-04-12 11:32:40

     

    Thank you from the mountain 

    PAN-KARTON


    Hmm, na Olimpie zasiadłeś ?

  1. PAN-KARTON 2024-04-12 12:12:44

    Hmm, na Olimpie zasiadłeś ?

    Wojok


    Jeszcze tak nie uważam, byłbym co najmniej przechwałą kiedy bym tak stwierdził. Czy mam taki zamiar ??? Co by nie mówić, jestem zadowolony z biegu wydarzeń.

    Cieszę się że dobry student ma uznanie wśród dobrych wykładowców.

  1. Wojok 2024-04-12 15:25:34

    Chyba mnie nie zrozumiałeś. Mój wpis dotyczył zacytowsnego zdania

  1. PAN-KARTON 2024-04-12 16:07:13

    Chyba mnie nie zrozumiałeś. Mój wpis dotyczył zacytowsnego zdania

    Wojok


    Wszystko jasne, tak czy inaczej nie spoczywam na laurach A zacytowane zdanie to taki żart językowy...

  1. Wojok 2024-04-12 18:04:16

    A zacytowane zdanie to taki żart językowy...

    PAN-KARTON


    Spoko, ikonka bezpieczeństwa jest, to szafa gra

  1. PAN-KARTON 2024-04-13 05:35:23

    Mam do Kolegów pytanie !
    W jakiej skali robić model 1:100 czy 1:87. Przeskalowanie nie robi problemu, wszystkie części mieszczą się na A4 po powiększeniu. Wysokość konstrukcji jest podzielona na 3 części, więc spoko. Ja i tak zrobię po swojemu ale...

    Wysokość modelu z iglicą zwieńczającą dach w 1:100 = 39,3cm w skali 1:87 45,17cm. Podstawę planuje zrobić prawie w formacie A3 +/- 5cm.

    W oryginalnym budynku pojawiły się dwie tajemnice. Pewne źródła podają że w elewacji wschodniej ( tylnej ) są drzwi wejściowe, jedno skrzydło ( prawe ) w standardowych wymiarach ( około ). Widać to na zdjęciach archiwalnych ( fota 2 - z moich obliczeń zrobiona około godziny 7:00 - 8:00 rano w porze letniej ).

    Czy tak jest po remoncie ? Umiejscowienie wejścia w tym miejscu zgadzała by się z zasadą projektowania od czasów średniowiecza i wcześniej. Zawsze wyjście z budynku planowano w kierunku wschodzącego słońca.

    Druga tajemnica, może nie tak wielka, to na kilku zdjęciach widzę że zmieniono ogrodzenie frontowe przed zabytkiem, ale nigdzie nie znalazłem go w całości.

    Jak mój apel nie znajdzie odzewu to w majówkę, będzie trzeba zrobić wycieczkę do Chełmży

    Jeżeli ktoś jest z okolic Torunia, Chełmży proszę napiszcie mi na priv - wiadomości forum lub na adres ogólnie znany r4s1@wp.pl Ten drugi umożliwia przesyłanie dodatkowych info.

     Pierwsze przymiarki poczyniłem. Zrobiłem próby faktury tynku elewacyjnego. Użyłem trzech papierów: do talerzy, do nosa i do d..y

    Wygrywa ten ostatni, wskazany długopisem na focie. Robione tymi samymi narzędziami a jednak zupełnie inaczej się układają (?) Tę konkretna rolkę już odłożyłem na półeczkę.

  1. AndDi 2024-04-13 06:54:26

    Taka częsta "mała pomyłeczka" . Ten tynk wygląda jakby był w skali 1:1, a nie jak 1:100. Będzie dziwnie wyglądał na takiej małej budowli.

    Co do skali to ja akurat lubię 1:100, ale rób co Ci wygodnie.

  1. PAN-KARTON 2024-04-13 07:05:53

    Taka częsta "mała pomyłeczka" . Ten tynk wygląda jakby był w skali 1:1, a nie jak 1:100. Będzie dziwnie wyglądał na takiej małej budowli.

    Co do skali to ja akurat lubię 1:100, ale rób co Ci wygodnie.

    AndDi

    1:1 wygląda tak, a jest na najdrobniejszym ziarnie i mocno przytarty. Większość makiet architektonicznych robi się w skali 1:100. Pomyślałem że, w 1:87 będzie można ją jakoś wykorzystać w przyszłości albo co ? Poczekam co powiedzą inni. Na Wieży to nie jest tynk strukturalny. Ceglany mur obrzucony zaprawą tynkarską, pewnie w technice zwanej "miotłowaniem"

    https://www.youtube.com/watch?v=UFwFRPtx8oE   co prawda facet to źle robi, ale nie o to nie o to...

     

  1. PAN-KARTON 2024-04-13 07:37:57

    Ale cegiełki już w skali (?) Dla mnie to pasuje... (?) Foto 3 i takich 8 arkuszy muszę poceglasić 52.000 cegiełek

  1. tulipan740i 2024-04-13 10:25:06

    Jak mój apel nie znajdzie odzewu to w majówkę, będzie trzeba zrobić wycieczkę do Chełmży

    PAN-KARTON4


    Jakbyś przeniósł wycieczkę do Chełmży na 20-21 lipca to upieczesz dwie a nawet trzy pieczenie na jednym ogniu. Wtedy jest organizowany konkurs modelarski i dni Chełmży.

  1. PAN-KARTON 2024-04-13 14:07:57

    Jak mój apel nie znajdzie odzewu to w majówkę, będzie trzeba zrobić wycieczkę do Chełmży

    PAN-KARTON4


    Jakbyś przeniósł wycieczkę do Chełmży na 20-21 lipca to upieczesz dwie a nawet trzy pieczenie na jednym ogniu. Wtedy jest organizowany konkurs modelarski i dni Chełmży.

    tulipan740i

    Do Torunia 20 07 chce pojechac z wieża, jak zdaze ? Za 2 tygodnie dopiero zaczne... 3 m-ce ??? Moze  Grzegorz to co widzimy się?

  1. Wasia 2024-04-13 17:52:11

    Gdybym wiedział, że będę musiał tak zaceglić 8 arkuszy to model wylądował by na samym dnie szuflady, i to tej najniższej   ;)

    Jakaś hurtowa nagniataczka fug by się przydała.

Rezultaty 0 - 20 z 305 pozycji
Udostępnij temat: