Chełmżyńska – wieża ciśnień

  1. AndDi 2024-04-17 09:47:25

    To może oko sobie dopowie przesunięcia na moim wynalazku ?

    PAN-KARTON

    Moje nie chce

    Ale przecież Ci napisałem wyżej co zrobić - pociąć na paski i poprzesuwać.

  1. PAN-KARTON 2024-04-17 10:49:37

    Moje nie chce

    Ale przecież Ci napisałem wyżej co zrobić - pociąć na paski i poprzesuwać.

    AndDi

    I ja odpisałem, że na razie narobiłem sobie z cegiełkami roboty. Tak by można ciągnąć, dachówki, chodnik, płyty betonowe na zapleczu itd itd... A może właśnie o to chodzi ??? 

    Kostkę swoją zrobiłem na glinie rzeźbiarskiej. Po wyschnięciu trysnąłem grafitowym podkładem i przetarłem szarą farbką. W glinie odcisnąłem siatkę na komary ( kratka ) a potem odcisnąłem fakturę kamienie z opalonego kawałka styroduru. Można by jeszcze dać na to puder ( pigment ) i przelakierować, ale ale...
    Pisze o tym bo tego się nie za bardzo da pociąć po wyschnięciu. A przed za wiotkie. Spoko znajdę coś albo jakiś inny patent wymyślę. Poczekam jednak na więcej dowodów, jak to jest naprawdę .

    Jak będę za krótki, to wydrukuje i będzie git.

     

  1. AndDi 2024-04-17 12:02:41

    No fakt, tego się raczej nie da pociąć na paski

  1. PAN-KARTON 2024-04-17 12:43:22

    A jak to się stało ? Fotki się nie dodały do poprzedniego wpisu uzupełniłem...

  1. marszalek24 2024-04-17 16:26:25


    Kostkę swoją zrobiłem na glinie rzeźbiarskiej.

                                                         PAN-KARTON
                     Taką fakturę, jaką masz na przedostatnim zdjęciu bardzo łatwo uzyskać w styrodurze. Po wybranej płytce z naciskiem, dłonią, turlamy kulę o średnicy ok. 5-10cm zgniecioną z folii aluminiowej. Bruk też kiedyś robiłem z gliny modelarskiej to nie do końca dobry pomysł, trzeba pamiętać, że schnąca glina kurczy się i tym samym wypacza. Dużo lepiej, prościej i czyściej robi się go też w styrodurze. Płytkę nacinamy skalpelem w poziome albo jak komu wygodnie, pionowe pasy a potem odcinamy poszczególne kamienie z przesunięciem fug. Na tak przygotowanej siatce dopracowujemy wszystkie fugi poszerzając je przy pomocy wykałaczki. Kształtowanie fug robimy z pewną niedbałością. Im częściej nam się wykałaczka "omsknie", tym lepiej. To musi być nierówne!!!!! Jak będzie nieco większe, też nie zaszkodzi. Można też wydłubać kilka dziur. Teraz, żeby bruk był używanym, należy zastosować turlanie aluminiowej kulki, jak w pierwszym projekcie. Po tym wszystkim zasypujemy całość bardzo drobnym piaskiem. Jak nie chce nam się zbierać na polu, to kupujemy w sklepie zoologicznym. Można powbijać piasek w fugi sztywnym pędzlem. Nadmiar zsypujemy i to co zostało w fugach utrwalamy przy pomocy strzykawki z igłą, mocno rozwodnionym wikolem-magic'em. Po wyschnięciu, na koniec, to co nam fantazja podpowie, malowanie, washe, itd, itp.  



  1. marszalek24 2024-04-17 16:32:05

               Coś mnie się porobiło z formatowaniem tekstu i nie umiem sobie z tym poradzić, ale wiadomo o co chodzi.

  1. PAN-KARTON 2024-04-17 18:42:54

    [...] wiadomo o co chodzi.

    marszalek24

    Dzięki za precyzyjną instrukcję. Z takich komentarzy czerpię inspiracje.

    Wykonałem próbę - pięknie wychodzi ( to tak na szybko ) ( foto 1 ) Piasek wychodzi strasznie duży, a pudru nie mam w swoim "magazynie rzeczy znalezionych" . Czar pryska kiedy się przyłoży do tego cegiełki w skali 1:87 od których raczej nie mogę uciec bo wieża straci proporcje totalnie ( foto 2 ).

    Dlatego muszę poszukać jednak sposobu na wykonanie bruku blisko skali aby jedno z drugim nie gryzło się optycznie. Na mojej próbie kostka ma około 3mm a to prawie 3 razy za dużo. 1mm styrodur nie przyjmuje i się to wali strasznie. Ale kolejnym materiałem na którym popracuje to spienione PCV. Więcej siły ale idzie wycisnąć coś z tego - chyba ?

  1. Wojok 2024-04-17 19:00:24

    Jak to ma mieć skalę 1:87, to weź ten bruk połóż lepiej koło schodów domku rybaka, a nie przy groszówce.

    Da to lepszy wgląd w sprawę

    W sumie, to z wszystkimi próbkami tak możesz robić.

  1. PAN-KARTON 2024-04-17 19:20:56

    Jeszcze szybsze działanie i w 0,5h prototyp kolejnego bruku. Tym razem na PCV. Z braku pudru zasypany kawą rozpuszczalną zgniecioną na pył

    Jakaś nadzieja jest, że w końcu coś wyjdzie. Muszę teraz wymyślić narzędzie do odgniatania kostki Jak pisał Wasia : "Jakaś hurtowa nagniataczka fug by się przydała." i coś w tym było.

                                                    W sumie, to z wszystkimi próbkami tak możesz robić.

                                                                                                               Wojok

    I robię !

  1. PAN-KARTON 2024-04-17 19:33:48

    Jak to ma mieć skalę 1:87, to weź ten bruk połóż lepiej koło schodów domku rybaka, a nie przy groszówce.

    Da to lepszy wgląd w sprawę

    Wojok


    To miałem na myśli odpisując Karolowi w relacji D.R. :

                                                                     Teraz sobie pomyśl jak wszystkie modele z serii Castle od ŚzK by tak wyglądały modułowo obok siebie :D 

                                                                                                                Karol1985
                                                                      Karol nie kuś To by trzeba zrobić zupełnie inaczej !!!
                                                                                                                PAN-KARTON

  1. Wojok 2024-04-17 19:42:55

     

                                                    W sumie, to z wszystkimi próbkami tak możesz robić.

                                                                                                               Wojok

    I robię !

    PAN-KARTON


    Co robisz ? Koło groszówki kładziesz !!!

    A ja pisałem: POŁÓŻ KOŁO DOMKU RYBAKA !!!

    Lepiej się takie rzeczy ocenia, gdy je widzisz w naturalnym środowisku występowania gatunku.

    Koło grosika kładą elementy tylko te chwalipięty, które chcą się pochwalić, jakie małe rzeczy potrafią robić

  1. PAN-KARTON 2024-04-17 19:52:43

    Koło grosika kładą elementy tylko te chwalipięty, które chcą się pochwalić, jakie małe rzeczy potrafią robić
    Wojok

    Szkoda że nie mam banknotu 500zł - ba ja chyba wielkie rzeczy robię ? Tak MI się wydawa.

     Proszę :

  1. Wojok 2024-04-17 20:01:12

    Szkoda że nie mam banknotu 500zł - ba ja chyba wielkie rzeczy robię ?

    PAN-KARTON


    "Chyba", to kluczowe słowo w tym zdaniu

  1. PAN-KARTON 2024-04-17 20:09:52

    "Chyba", to kluczowe słowo w tym zdaniu

    Wojok


    , czuje się sprowadzony...

  1. PAN-KARTON 2024-04-17 22:19:14

    Jestem na dobrej drodze. Teraz jak by mnie ktoś chciał nauczyć pobrudzić tę ulicę. Nie wiem czym to się robi, jeśli chodzi o chemię. Jakieś brudzacze są ?

    To co widać to PCV spienione tryśnięte ciemnym podkładem, zmyte na mokro/szybko szmatką, wtarta sucha pastela miejscami i tamponem nałożona szara farbka. I tu się moja wiedza kończy

    Ale coś wychodzi i to mnie cieszy

    W gwoździu fi 2,5mm wywierciłem otwór 1,5mm na głębokość 6mm. Zaklepałem go na kwadrat i spiłowałem ścianki z zewnątrz do cienizny - i tak powstały trzy takie stemple którymi można brukować. Powolny proces, ale wychodzi realistycznie i prawie w skali. Już się oko może pogodzić z odchyłkami (?)

    I specjalnie dla Wojoka fota 4

  1. AndDi 2024-04-18 07:31:25

    Bardzo ładna kostka łupana.

  1. PAN-KARTON 2024-04-18 07:40:47

    Bardzo ładna kostka łupana.

    AndDi

    Ooo! dzięki  Czyli jestem już niedaleko, uff.  Teraz tylko postawić około 9500 stempelków i będę w domu. Zakładając 2s na stempel 1800/h + odpoczynek raptem 5-6h i gotowe.

    Pikś, PAN-PIKUŚ

  1. PAN-KARTON 2024-04-18 08:05:47

    Dziś jeszcze spróbowałem zmienić materiał podkładowy. Pcv jest jednak dość twarde i paluchy bolą po 3-4cm2. Znalazłem kawałek tektury białej laminowanej i jest o wiele lepiej. Próba tez innych kolorów ( gorzej ) i imitacja studzienki rewizyjnej lub jak kto woli przykanaliku.

  1. marszalek24 2024-04-18 13:28:26

     Pcv jest jednak dość twarde i paluchy bolą

       Jak już masz taki stempelek, to chyba można przybijać go młoteczkiem. Że też chciało Ci się wiercić gwoździe, nie prościej było sklepać rurkę np. od długopisu? Zastanawiam się jaki byłby efekt takiego stempelkowania na styrodurze, próbowałeś? Kolor na pierwszej próbie całkiem niezły ale tak naprawdę będzie to widać dopiero na całości, zawsze można przemalować. Ja na koniec żeby podkreślić fugi wpuszczam w nie brudnawy wash. Tylko z tym ostrożnie bo jeśli robisz wash na terpentynie, to ona rozpuszcza niektóre tworzywa. Tak spłynęło mnie prawie metr gotowego peronu ze styroduru. W takim przypadku brudzę mocno rozwodniony wikol.   

  1. PAN-KARTON 2024-04-18 14:06:55

     Pcv jest jednak dość twarde i paluchy bolą

       Jak już masz taki stempelek, to chyba można przybijać go młoteczkiem. Że też chciało Ci się wiercić gwoździe, nie prościej było sklepać rurkę np. od długopisu? Zastanawiam się jaki byłby efekt takiego stempelkowania na styrodurze, próbowałeś? Kolor na pierwszej próbie całkiem niezły ale tak naprawdę będzie to widać dopiero na całości, zawsze można przemalować. Ja na koniec żeby podkreślić fugi wpuszczam w nie brudnawy wash. Tylko z tym ostrożnie bo jeśli robisz wash na terpentynie, to ona rozpuszcza niektóre tworzywa. Tak spłynęło mnie prawie metr gotowego peronu ze styroduru. W takim przypadku brudzę mocno rozwodniony wikol.   

    marszalek24


    Pewnie że próbowałem styrodur do takiego stemplowania za miękki jest, wychodzi nienaturalnie głęboko i bardzo trudno jest dobrać siłę nacisku żeby wychodziło jednakowo.

    Końcówka z długopisu na miękka. Przy tej ilości stempli musiał bym ja co chwilę robić nową. Z gwoździa tez zrobiłem trzy, posłużą do innych trotuarów

    O właśnie ! -  wash - to cenna informacja, bo słyszałem o tym wynalazku ale nie do końca byłem pewien czy to do tego właśnie służy.

Rezultaty 40 - 60 z 305 pozycji
Udostępnij temat: