B.A.C. Lightning F1.A - GB z MM 1/1974

  1. PAN-KARTON 2024-04-20 23:43:17

    Niektóre segmenty wymagały skrócenia po obwodzie o 1 mm. Ale to nie problem.

    Jacek-KP

    Problem jest widać z grafiką na modelu, 1mm nie metr, a pola R&W mocno się rozjechały, a im wyżej pod kabinę tym gorzej. A czarne pole przed owiewką OK (?) A jak wyszło z drugiej strony ?

  1. Jacek-KP 2024-04-22 10:20:02

    Czarne pole pod owiewką spasowało się idealnie. Niestety spasowanie segmentów jest słabe w całym modelu. Jeśli chodzi o biało-czerwoną kratownicę, to postaram się temu zaradzić. Mam wydrukowany zapas koloru, więc podoklejam tu i ówdzie dodatki.

  1. PAN-KARTON 2024-04-22 10:26:15

    Czarne pole pod owiewką spasowało się idealnie. Niestety spasowanie segmentów jest słabe w całym modelu. Jeśli chodzi o biało-czerwoną kratownicę, to postaram się temu zaradzić. Mam wydrukowany zapas koloru, więc podoklejam tu i ówdzie dodatki.

    Jacek-KP

    Jacku Ty masz większe doświadczenie niż ja. Moim zdaniem nie rób tego, a jak się jednak zdecydujesz to opisz to dokładnie bo może są sposoby na taki drobny ratunek ?

  1. Jacek-KP 2024-04-29 21:40:55

    Wyszarpnąłem trochę czasu między pracą a ... północą i powstał kadłub. Najwięcej problemów było ze spasowania rur wydechowych obydwu silników. Nie chciały pozostać okrągłe, gdy chciałem je wkleić do obudowy tylnego segmentu. Ostatecznie wzmocniłem rury wydechowej papierem i dodatkowymi krążkami - wręgami wewnętrznymi. Wygląda to nawet nieźle. Jest problem z wsunięciem tylnego segmentu na ostatnią wręgę. Inny kształt zakończenia utrudnia tę operację. Przygotowałem dodatkową wręgę na wzór oryginalnej i najpierw wkleję ją w ostatni segment w celu uzyskania oczekiwanego kształtu.

  1. PAN-KARTON 2024-04-29 21:48:43

    Bardzo zacnie prezentuje się model nowego Lightninga F1.A w opcji pionowego startu

    Pisałem już ? Bardzo ładne malowanie tego samolotu

  1. Wojok 2024-04-30 02:10:43

    ...Mam wydrukowany zapas koloru, więc podoklejam tu i ówdzie dodatki.

    Jacek-KP

    ... Moim zdaniem nie rób tego...

    PAN-KARTON

    Hmm, teź bym odradzał. Wydaje mi się, że lepsze obsuwy, niż łaty

  1. Jacek-KP 2024-04-30 22:18:09

    Dopracowałem wzmocnienia ostatniego segmentu i "rura" kadłuba jest gotowa. Ostatnia wręga wymagała spiłowania pod skosem, aby segment z dyszami wszedł gładko.

  1. Jacek-KP 2024-05-01 22:18:29

    Dorobiłem zbiornik dolny, zasobnik. Wymagał wzmocnienie wręgami. Trzeba go było lekko przyciąć po obrysie aby pasował do kształtu kadłuba.

  1. PAN-KARTON 2024-05-01 22:27:08

    Dorobiłem zbiornik dolny, zasobnik. Wymagał wzmocnienie wręgami. Trzeba go było lekko przyciąć po obrysie aby pasował do kształtu kadłuba.

    Jacek-KP


    Co za precyzja, nie tylko w wykonaniu zbiornika ! 24h i 20sekund między wpisami

  1. Jacek-KP 2024-05-03 15:58:07

    Przyszedł czas na stateczniki. Postanowiłem nieco je wzmocnić. Pomysł autora, aby utrzymały się na jednej, cienkiej wrędze podłużnej, to słaba perspektywa. Jestem prawie pewien, że wcześniej lub później by się urwały. Stateczniki poziome zostały wzmocnione tekturą piwną  o grubości 2 mm. Niestety ich obrys od strony kadłuba jest niedokładny. Przyciąłem z zapasem, a i tak nie pasują. Będzie doklejona nakładka uszczelniająca. Statecznik pionowy miał w założeniu opierać się na cienkiej, 5-centymetrowej wrędze. Uznałem, że to za mało na tak duży element i zrobiłem cały szkielet wewnętrzny według swojego pomysłu. Dodatkowo wstawiłem od spodu dwa końce od wykałaczek, aby zapewnić stabilność statecznika. Teraz można złapać za niego i machać samolotem do woli. Te zabiegi zajęły mi pół dnia, ale było warto.

  1. PAN-KARTON 2024-05-04 04:45:12

    Profeska

  1. Jacek-KP 2024-05-05 13:09:30

    Dziękuję za pozytywną ocenę. Jednak wykonanie modelu nie reprezentuje tzw. "profeski", bo mogłoby to wypaść znacznie lepiej.
    Zrobiłem zawieszenie przednie, w  którym zainstalowałem oś ze szpilki i kółko się kręci. Bardzo mnie ucieszył efekt końcowy, bo nie sądziłem, że mi się to uda.

    Ozdobiłem przednie zawieszenie kilkoma drobiazgami, bo to co jest w wycinance odbiega znacznie od oryginału.

  1. Jacek-KP 2024-05-08 22:01:15

     Rakiety Fierestreak też zrobione i będzie możne je podczepiać. Wkleiłem zdjęcie oryginalnej rakiety. Nie wiedziałem, że robili takie noski przypominające zatemperowany ołówek.

  1. Jacek-KP 2024-05-13 11:23:56

    Zastanawiam się, jakim sposobem wzmocnić mocowanie skrzydeł do kadłuba. W kadłubie są dwa krótkie paski wręg wchodzące do każdego skrzydła i to wszystko. W skrzydle jest tylko jedna podłużna wręga, więc też wymaga ono wzmocnienia. Macie jakieś propozycje na wzmocnienie skrzydła i jego sztywniejsze mocowanie?

  1. PAN-KARTON 2024-05-13 11:31:55

    Zastanawiam się, jakim sposobem wzmocnić mocowanie skrzydeł do kadłuba.

    Jacek-KP

    Może takie coś ?

  1. Jacek-KP 2024-05-13 20:38:06

    Brałem coś takiego pod uwagę, ale karton musi mieć grubość 5 mm. Skrzydło zrobi się ciężkie. Spróbuję zrobić 2-3 wręgi poprzeczne i wsadzić tekturę falistą. Jest lżejsza.

  1. PAN-KARTON 2024-05-13 21:01:53

    Brałem coś takiego pod uwagę, ale karton musi mieć grubość 5 mm. Skrzydło zrobi się ciężkie. Spróbuję zrobić 2-3 wręgi poprzeczne i wsadzić tekturę falistą. Jest lżejsza.

    Jacek-KP

    Pytałeś o wzmocnienie a nie wypełnienie A ta długa wręga na skrzydle to od kompletu ? Wpuść ją do mojego trapezu na zasadzie wcięcia i będzie jak 5mm

    Ale ciężko radzić jak nie siedzę obok Drugą opcją to wystrugać i doszlifować ze styroduru, przebić przez kadłub drut 1,5mm2 i można rzucać

  1. pawelelka77 2024-05-13 23:28:23

    Stawiam na drut miedziany 1,5 lub 2. Od kadłuba zagiety ku tułowi, a do niego dokleić dźwigary na CA. W Mitchelu jest wetknięty drut miedziany chyba 1,5 kwadrat i ma się całkiem dobrze.... A model jest raczej dość ciężki....,szczególnie skrzydła....

  1. Jacek-KP 2024-05-14 12:01:41

    OK. te pomysły mi się podobają. Mam cienką rurkę aluminiową - jest lekka i sztywna. Lepsza niż miedziany drut. Biorę też pod uwagę patyczek o szaszłyków, ale ten ie daje się formować ;-)

  1. PAN-KARTON 2024-05-14 13:18:57

     Biorę też pod uwagę patyczek o szaszłyków, ale ten ie daje się formować ;-)

    Jacek-KP


    Jak nie ? Wystarczy że go ugotujesz jak spagetti ( bez soli, chyba że są korniki ) i po wyjęciu z wrzątku uformujesz go jak trzeba a po wyschnięciu będzie trzymał wzór +/- do dogięcia.

Rezultaty 20 - 40 z 40 pozycji
Udostępnij temat: