Dewoitine D.520C1

  1. mirkuch 2024-03-14 22:14:14

    Hahaha a to z kolei brzmi jak zachęta do kaponowania

  1. PAN-KARTON 2024-03-15 07:09:45

    [...] Ksylen i toluen już swoje zrobiły .

    haydee

    Hahaha a to z kolei brzmi jak zachęta do kaponowania

    mirkuch


    Aż się łza w oku zakręciła, tak pięknie haydee to ujął Sam już nie wiem czy to wzruszenie czy Kapon ? Dziś w nocy Kaponowałem kilka części 1/2 arkusza.

  1. mirkuch 2024-03-17 21:40:17

    U mnie przez weekend mały postęp - skończona pierwsza sekcja kadłuba. Tu duże podziękowania do Haydee za mega pomoc i Koladnowi za wskazówki. 

    Zrobiłem dodatkowe wzmocnienia tego szkieletu. Z ciekawostek, ta długa pozioma wręga jest ciut za krótka, taką informację znalazłem też w innych relacjach (tam nawet dokładnie podają 1 mm), ale niestety, że miałem ją już wyciętą i sklejone te poziome wręgi to została taka jak jest - efektem są trochę mniej wystające kwadraciki sklejki z przodu. Trochę się nad tym elementem namodliłem i naprzymierzałem, ale wydaje mi się, że jest przyzwoicie. Pierwszy raz udało mi się uzyskać efekt, że okiem ciężko znaleźć miejsca łączenia poszycia. Oczywiście na zdjęciach tak już nie jest Mały sukcesik, ale mi zrobił wieczór

  1. PAN-KARTON 2024-03-17 21:44:56

    Mirku rośniesz ! bardzo się cieszę z takiego obrotu spraw

  1. KARTOM 2024-03-17 21:49:05

    Naprawdę ładnie to wygląda. Zapowiada się fajny model.

    Ehh gdybym wiedział że to tak można zrobić... Ale teraz już wiem

  1. koland 2024-03-17 23:13:41

    Witam.

    No i właśnie o to chodzi.Sklejanie ma nam przynosić frajdę.Wyszło nieźle i jak mawiał mój profesor ze szkoły"bardzo dobrze,bardzo dobrze-dostateczny".A tak na poważnie ,jaki następny krok?Jeżeli mogę coś zasugerować to proponuję ostatni segment,tam jest do przemyślenia montaż tej półki pod okienkiem.

    Pozdro.

     

  1. mirkuch 2024-03-20 18:19:14

    Udało mi się dzisiaj skleić drugi segment, który zawiera kokpit pilota. Kabina pilota jest dosyć prosta - uproszczony fotel, wolant i dosyć prosta tablica przyrządów, ale póki co sklejam wycinanki w standardzie więc jest co jest:) Jestem dosyć zadowolony z wolantu - robiłem go z elementów, które są w wycinance. Nie jest perfekcyjny, ale średnica jest bardzo mała a ta czerwona kropka to kawałeczek kartonu średnicy poniżej 1 mm. Większych baboli chyba udało mi się uniknąć, ale to zostawiam do oceny i krytyki Spasowałem na sucho z pierwszą wręgą i wydaje się, że wszystko ładnie pasuje. Całość tego segmentu powinienem zamknąć wręgą za siedzeniem pilota, ale nie wiem czy słusznie czy nie, zostawiam to sobie na moment sklejania tego segmentu z kolejnym ogonowym, żeby dać sobie możliwość skorygowania jakichś błedów

  1. haydee 2024-03-20 20:23:42

    Cześć Mirek, wyszło naprawdę ok. A tą ostatnia wręgę i tak bedziesz musiał wkleić bo potem do niej będziesz bazować tą półkę z następnego segmentu. Jak coś nie będzie ładnie pasowało to wtedy tą włąśnie półkę będziesz korygować i ustawiać.

  1. KARTOM 2024-03-21 06:39:16

    A tą ostatnia wręgę i tak bedziesz musiał wkleić bo potem do niej będziesz bazować tą półkę z następnego segmentu.

    haydee
    Dokładnie tak. Wręga do niej półka i dopiero poszycie. Też tak zrobiłem czyli trochę inaczej niż jest w instrukcji. Tylko ukształtuj ładnie ten ostatni segment żeby przykleił się dp boków półki. Ogólnie to bardzo ładnie sklejony kolejny etap.



  1. Kikol77 2024-03-21 08:38:36

    Bardzo fajnie to wygląda :)

    Może mi sie wydaje ale brakuje retuszu na fotelu :) co do wolanta to słabo widoczny na tych fotkach ale podpowiem że guziki i gałki aby były przestrzenne fajnie się robi klejem kropka wikolu czy magika i na to farba teraz może jeszcze się nie przyda ale jak będziesz robił kabine gdzie masz dźwignie z gałkami to na bank się przyda :) a teraz masz szanse poćwiczyć na guziku kropelka kleju i na to czerwona farba :)

    Ja osobiście wycinam ząbki na sklejkach nawet jak ich nie przewidział autor - czesem nie potrzebnie ale jakoś czuje się bezpieczniej.

    Natomiast podoba mi się że myslisz w przód to bardzo dobra cecha bo z czasem patrząc na wycinanke od razu bedziesz widział ryzykowne miejsca i się do nich przygotowywał :)

    Kiedyś jak małe modelarze były kreślone ręcznie czasem trzeba było połowe kadłuba zrobić na sucho zeby się upewnić że na koniec wszystko się zgra :)

    Dobrze że startujesz ze standardem obecne opracowania dają naprawdę super efekty nawet w czystym standardzie :) jak bedziesz miał możliwośc przejrzenia jakiegoś modelu ze stajni Halińskiego z lat 2000+ to proponuje się przyjrzeć opracowaniu kabiny, luków podwoziowych :) tam jest to naprawdę mocno zdetalizowane :)

  1. mirkuch 2024-03-21 09:38:40

    Tak w sumie wygląda, że zostało miejsce na tą półkę to wkleję na spokojnie tą wręgę.

     

    Przepraszam, że jakość zdjęć taka sobie, ale robiłem wieczorem i kiepskie oświetlenie, do tego robione telefonem. Fotele są retuszowane i kolor retuszu to taki sam szary/srebny jak widoczny tył fotela, bo tył i boki od zewnątrz to pomalowany karton. Siedzisko przód retuszowany odcieniem czerwieni:) Z racji, że zdjęcia robione telefonem nie byłem w stanie złapać lepszej ostrości na sam wolant w jakimś sensownym zbliżeniu. Spróbuję sobie na brudno ten patent z kropelką wikolu/magicka. Gdzieś widziałem, że ktoś chyba mieszał to z odrobiną mąki? Znacie coś takiego?

    Tutaj w rozplanowaniu tego modelu bardzo pomaga mi Dominik (Haydee). Sporo to daje właśnie w takiej nauce przewidywania jak ugryźć jakiś temat:) I już jest ciut łatwiej:)

    A co do modeli Halińskiego dużo czytałem, że są bardzo zdetalizowane, ale też super zaprojektowane. Więc może kiedyś się uda zobaczyć jakiś z bliska:)

  1. PAN-KARTON 2024-03-21 15:35:03

    No to teraz zostaje jedno ! pasowanie segmentów ważna rzecz. Ale większy nacisk postaw żeby z osi nie uciekło. To tak zwana, jak to ktoś napisał "geometria"

  1. mirkuch 2024-03-26 22:06:48

    Czas na małą aktualiację, niestety ostatnio sporo zamieszania więc postępy nie znaczne, ale może przez okres świąteczny coś więcej ruszy Skleiłem 3 ostatni segment. Niby prosty, ale kosztował mnie trochę pracy w oszkolnej części. Oszklenie to folia naklejona na taśmę dwustronną. Tutaj po raz kolejny wielkie dzięki dla Dominika za porady, jak to ogarnąć, np. gdzie zostawić więcej kartonu przy wycinaniu czy w jakiej kolejności podejść do sekcji, bo z takimi wskazówkami jest dużo prościej uniknąć babola a i zostaje wiedza jak takie rzeczy ogarnąć Przed połączeniem segmentu 2 i 3 wkleiłem wręgę za fotelem pilota i przykleiłem półkę, stosując dodatkową podpórkę z tektury. Potem skleiłem segment 1 z 2. Zastanawiam się czy to moj błąd czy minimalna niedokładność wycinanki, bo jak mi w jednym miejscu pasują kolory to np. na tych emblematach w formie koła z jednej strony kolory średnio się zgrywają. Dodatkowo, skleilem ten cieniutki pasek przed segmentem 1 i dokleiłem wręgi na samym końcu, które będą rusztowaniem dla sterów pionowych.

    Wydaje mi się, że całość kadłuba jest, żeby nie użyć za dużych słów, wyszła przyzwoicie i akceptowalnie. Na pewno widzę sporą rezerwę w samym wycinaniu elementów i ich spasowaniu, tzn. tak, żeby te szczeliny na łączeniu elementów nie były widoczne, bo wydaje mi się, że czasami mogłyby być mniejsze.

    I na koniec naszła mnie jeszcze taka myśl, że sklejanie bez podglądania relacji innych na tym forum i bez życzliwości innych modelarzy byłoby dużo trudniejsze i na pewno to co staram się ulepić wyglądałoby dużo gorzej o ile bym się nie zniechęcił.

  1. haydee 2024-03-26 22:32:30

    Cześć Mirek, wyszło naprawdę dobrze, tak trzymaj. Tylko nie podoba mi się ostatnia sekcja. Wygląda jakbyś dokleił na końcu też wręgę, która ma być wklejona w statecznik i dopiero potem razem doklejona na końcu jako cały element. Jak tak to żyletka i oscinasz bo owinięcie tego poszyciem będzie ciężkie.

  1. mirkuch 2024-03-26 22:38:17

    Cześć Mirek, wyszło naprawdę dobrze, tak trzymaj. Tylko nie podoba mi się ostatnia sekcja. Wygląda jakbyś dokleił na końcu też wręgę, która ma być wklejona w statecznik i dopiero potem razem doklejona na końcu jako cały element. Jak tak to żyletka i oscinasz bo owinięcie tego poszyciem będzie ciężkie.

    haydee

    Ooo to czeka mnie odcinanie, bo faktycznie nakleiłem drugą wręgę. Jest jedna zamykająca segment i ta druga do statecznika. Nie wiem chyba zaćmienie, bo nawet na rysunku było, że ona jest w stateczniku. Rozumiem, że oddzielam delikatnie żyletką jedną wręgę od drugiej i spróbować też zdrapać butapren przed następnym sklejeniem wręg? 

  1. KARTOM 2024-03-26 22:39:55

    Tylko nie podoba mi się ostatnia sekcja. Wygląda jakbyś dokleił na końcu też wręgę, która ma być wklejona w statecznik i dopiero potem razem doklejona na końcu jako cały element. Jak tak to żyletka i oscinasz bo owinięcie tego poszyciem będzie ciężkie.

    haydee


    Nie. Jest dobrze. Statecznik ma swoją wręgę. Przy wklejaniu statecznika łączy się wręgi.

  1. KARTOM 2024-03-26 22:42:14

    Zwracam honor. Teraz dopiero zobaczyłem że wręgi są już sklejone. To trzeba ciąć

  1. mirkuch 2024-03-26 22:44:52

    Zwracam honor. Teraz dopiero zobaczyłem że wręgi są już sklejone. To trzeba ciąć

    KARTOM


    Właśnie teraz to do mnie dociera ;) Głupi błąd i przeoczenie ale na szczęście chyba do naprawy i też potem mało widoczny. 

  1. haydee 2024-03-26 22:45:10

    Tak odcinasz żyletką, żeby została tylko ta jedna wręga na końcu  i ma być ona zlicowana z poszyciem żeby nie wystawała bo potem jak dokleisz statecznik to poszycia się mają ładnie zejść bez szczeliny. To co odcinasz masz odciąć w jednym kawałku i nawet nie chodzi o to żeby to użyć bo raczej będzie zmasakrowane. Po prostu odrysujesz sobie ten  kształt od nowa na nowym kawałku kartonu.

  1. mirkuch 2024-03-26 22:47:39

    W sumie najważniejsze to uratować w dobrym stanie tą wręgę zamykająca kadłub? Ona była dosyć fajnie spasowana z poszyciem, w sensie weszła równiutko ;) 

Rezultaty 20 - 40 z 95 pozycji
Udostępnij temat: