Oshkosh M 977 HEMTT

  1. PAN-KARTON 2023-09-01 22:53:37

    Taki modelarski żarcik

    ale zobacz to: może już widziałeś ?

    To trochę nie nasza bajka, ale kurka wodna ?!!?!?

    https://www.youtube.com/watch?v=cWPh9GiWLQ4

    +

    https://www.youtube.com/watch?v=0QXPiButeug

    długie ale dobre...

  1. tulipan740i 2023-09-01 22:54:41

    A już miałem pospieszyć z radą, że doskonale sam ogarniesz wydzieraganie napisów, kiedy uświadomiłem sobie, że troszkę tych opon jest. 

     

    a.pokryszyn


    Piotrze, nie ogarnąłbym z drutu nawet jednego napisu a co dopiero jeszcze model opony, albo rozmiar. O tych małych napisach już nie ma nawet co wspominać. Opon jest 9, ale stron do oklejenia 18. Lepiej to wyciąć z lasera i nie tracić czasu. 

  1. tulipan740i 2023-09-02 09:38:28

    Taki modelarski żarcik

    ale zobacz to: może już widziałeś ?

    To trochę nie nasza bajka, ale kurka wodna ?!!?!?

    https://www.youtube.com/watch?v=cWPh9GiWLQ4

    +

    https://www.youtube.com/watch?v=0QXPiButeug

    długie ale dobre...

    PAN-KARTON


    Wczoraj już mi się nie chciało filmów dokładnie oglądać. Dzisiaj zapoznałem się z tą techniką.

    Faktycznie nie nasza bajka, ale same patemty godne zapamiętania bo tłoczenie na gorąco może się zawsze przydać, nie tylko w modelarstwie.

    Takie koła bardziej nadają się do modeli RC. Mi tylko w nich nie pasuje połączenie bieżnika z bokiem opony. Jest za bardzo widoczne i nie wiem dlaczego gość sztukuje bieżnik z dwóch pasków jak można z jednego dłuższego. Chyba miał za krótkie deski do naklejania. 

    W modelach bardziej terenowych, wojskowych bieżnik przechodzi na boki opony i w nich zanika jak w oponach do Oshkosha. W uzyskaniu takiego efektu tą techniką raczej się nie sprawdzi.

    Co do samych napisów i wzorów na boku opony wychodzą bardzo ładnie. Można tak zrobić konkretny model opony gdzie napisy są wgłębione (technika wgłębień). Zauważ, że napis MICHELIN jest wycięty z blaszki a drutu jaki użył to 0.5 mm. Gość chyba też nie podjąłby się zrobienia napisów z drucika tym bardziej 0.1 mm

    Mimo to dzięki za filmy. Nie widziałem ich wcześniej. Ogólnie fajne patenty. 

  1. PAN-KARTON 2023-09-02 12:36:19

    Jasne, wrzuciłem linki dla niektórych patentów. Bardziej mnie zafascynowała ilość pracy jaką Gość włożył w to dłubanie niż same koła nie pasujące do Naszej bajki.

    Ciekawe czy papier dało by się wytłoczyć, w końcu tłoczone okładki w książkach nie robi się z blaszki czy drutu ?

    Jakaś sztanca powstaje ale co dalej ? ciśnieniowo, parowo, siłowo czy jak... że papier nie wraca ?

    Z niecierpliwością czekam jak Ty to zrobisz ?!!? Takie kółko a ile trzeba wiedzieć...

  1. tulipan740i 2023-09-02 13:30:46

    Ciekawe czy papier dało by się wytłoczyć, w końcu tłoczone okładki w książkach nie robi się z blaszki czy drutu ?

    Jakaś sztanca powstaje ale co dalej ? ciśnieniowo, parowo, siłowo czy jak... że papier nie wraca ?

     

    PAN-KARTON


    Piotrek, z tego co wyczytałem z poniższym linku, papier tłoczy się na zimno lub gorąco  i na sucho pod dużym naciskiem. Możliwe, że do tego celu służy specjalny papier.

     

    Natomiast należy pamiętać, że tłoczenie takie jest stosunkowo płytkie w porównaniu np. do głębokości bieżnika, który jako cięty laserowo ma około 1 mm.

    Dodatkowo tłoczenie ma to do siebie, że wygniata płaszczyznę i powstają lekkie zaokrąglenia na wyższych powierzchniach. Też to widać na filmach, które zamieściłeś. Tłoczenie w papierze w połączeniu z płytkością wytłoczki nie nadaje się na bieżnik. Chyba, że jakiś "łysy". Natomiast można przyjąć jako technikę do innych zapotrzebowań w modelarstwie.

    https://www.follak.com.pl/oferta/tloczenie-w-papierze

  1. PAN-KARTON 2023-09-03 11:48:09

    Każdy Wasz wpis to dla mnie LEKCJA

    Każde udane wdrożenie Waszych porad to KARTKÓKWA

    Jak jest od Was pochwała to zaliczony EGZAMIM

    Kiedy skończę kolejny model ( lepidło ) to SESJA z GŁOWY

    i cały czas jest obawa czy zdam MATURĘ i kiedy ?

    A kiedy będę się mógł pochwalić dyplomem INŻ. ???  -   w życiu jest prościej...

    A gdzie doktorat i habilitacja ???

    Dlatego Modelarstwo jest tak wciągające i fascynujące.

  1. tulipan740i 2023-10-09 19:26:57

    Piotrek, zdasz mature jak będziesz się stosował do rad Kamila.

    A tymczasem kończę nakładanie docelowego kamuflażu. Granica koloru czarnego z brązowym na ramię i zbiorniku oleju hydraulicznego jeszcze do poprawy. Wzór kamuflażu z oryginału i na ramię wzorowałem się schematem malowania z plastikowego modelu. Zostały do pomalowania drobiazgi i podpory HDS. Wykonałem też wyciągarkę jako opcja i dokończyłem malować koła. Na oponach są napisy z marką i rozmiarem. Dodałem przewody hydrauliczne do HDS. Niedługo pora na subtelne brudzenie i złożenie tego wszystkiego w całość. Należy jeszcze postarać się o oznaczenia i światła odblaskowe, których jest mnóstwo wokół całej ciężarówki. 

    HDS czeka na linę podobnie jak wyciągarką. Wyciągarka na swoim miejscu. Z wyciągarki jestem bardzo zadowolony. Fotka dla Kamila :-)
  1. PAN-KARTON 2023-10-09 19:46:25

    Piotrek, zdasz mature jak będziesz się stosował do rad Kamila.

    tulipan740i


    Kamil mi wyłożył póki co jeden przedmiot, a czy zdam???

    Nie mogę polegać na jednym Wykładowcy ( Kamil, kuwa wiesz o co chodzi  ! ). W indeksie mam 600 kartek - Grzegorzu uczę  się z każdego Wpisu.

    Doceniam to że nie tylko Modelarstwa.

    Co tu się dzieje !?!? pomaga mi to rozmawiać, pytać i otrzymywać odpowiedzi - tak jak od Ciebie.

    Nie krępuje mnie zadawanie tego samego pytania po 5 razy. A zbieranie "empty commentation" nie położy moich planów.

     

  1. PAN-KARTON 2023-10-09 19:50:05

    Ale gumy zrobiłeś, silnik, hydraulika, podwozie, wydech...

    Nie załamiecie mnie !

  1. Limaks 2023-10-10 10:11:11

    No i co tu komentować? Pochwał i zachwytów było już wiele. Niedługo ukończysz kolejny wspaniały model. Wiele sukcesów mu wróżę. 

    Kamuflaż prezentuje się świetnie. I w sumie dobrze że pakę pomalowałeś. 

    Przepięknie jest!

  1. tulipan740i 2023-10-10 11:09:41

    Właśnie chyba widziałeś, że miałem trochę dylemat czy malować kamuflażem pakę w środku. Jedne egzemplarze mają malowaną, inne nie, a jeszcze inne mają części z demobilu i zdarza się, że paka pochodzi od ciężarówki z kamuflażem pustynnym i malowana jest w NATO tylko na zewnątrz. 

    Faktycznie teraz pozostało tą surowiznę  uzbroić w detale, które już mam przygotowane, opracować oznaczenia, subtelnie przybrudzić jak zespół napędowy i kolejny model pod gablotę wędruje. Jednak jak znam moje tempo prac to zejdzie się jeszcze trochę. 

  1. PAN-KARTON 2023-10-10 21:03:40

    Grzegorzu, chwilę zajęło zanim pościągałem fotki i w powiększeniu dokładne obejrzałem.

    Mam pytanie : Łby śrub to gotowce ? a jeśli nie to napisz proszę jak robisz je na swojej macie ?

  1. tulipan740i 2023-10-10 21:15:04

    Grzegorzu, chwilę zajęło zanim pościągałem fotki i w powiększeniu dokładne obejrzałem.

    Mam pytanie : Łby śrub to gotowce ? a jeśli nie to napisz proszę jak robisz je na swojej macie ?

    PAN-KARTON


    Piotrek, śrubki to akurat nic specjalnego. To gotowe lasery, chociaż żywiczne ładniej wyglądają. Kupowałem je w listkach. A jeżeli chodzi Ci o te kropki na kabinie to są nity własnej roboty wykonane przy pomocy wycinaka 0,5 mm. Reasumując śrubki można było zrobić ładniejsze, ale żywiczne czy drukowane i chyba na nie się przerzucę w następnym modelu. 

  1. PAN-KARTON 2023-10-10 21:46:53

    Przejdę na priv.

    Jak nasza rozmowa będzie warta na wklejenie jej do tej Relacji to wkleimy. Będę pytał o sprawy techniczne nie związane z modelem.

  1. tulipan740i 2023-11-10 20:39:33

    Hejka.

    Miałem już kończyć ten model, gdy znalazłem dodatkowy materiał, czyli Technical Manual (TM). Model już wcześniej był budowany na podstawie TM, ale ten ostatnio odnaleziony jest wiele bardziej szczegółowy. Materiał ten przedstawia budowę i obsługę między innymi tą wersję ciężarówki. Trochę części zapożyczyłem od wersji M985. Między innymi dowiedziałem się, że gdy jest zamontowana wyciągarka to dodatkowo są rolkowe prowadnice liny montowane do podłużnicy na przód i tył pojazdu. Dowiedziałem się też tego czego nie widać na fotkach w sieci. Mianowicie, że kierowca i pasażer może mieć montowany karabin na wewnętrznej stronie drzwi. Idąc tym tropem zrobiłem sobie całą listę dodatkowych elementów o które chce wzbogacić ten model. Są już drewniane klocki pod koła wraz z koszami na nie, sztywny hol, który sobie zapożyczyłem z innego modelu Fly Model czyli M88 A1. Wykonałem dodatkowe bloczki i haczyki. Zrobiłem już prawie wszystkie prowadnice lin. Znalazła się też zagubiona w opracowaniu antena wraz z podstawą. Zostało jeszcze trochę do zrobienia jak chociażby wspomniane karabiny czy oznaczenia pojazdu, albo małe swiatelka/odblaski. Ostatnie fotki przedstawiają przykładowe rysunki z TM. 

    Cała rama z detalami jest przybrudzona. Te małe elementy to prowadnice liny montowane do podłużnicy ramy.
  1. PAN-KARTON 2023-11-11 05:04:34

    Linka wyszła bajerancko  O modelu nie ma co powiedzieć... górna pólka fachu ! Kolejny model z dowodem na to że, brudzenie daje efekt !

  1. tulipan740i 2023-11-11 09:27:52

    Piotrek, niestety upatrzony przeze mnie sznureczek okazał się za gruby i nie nadawał się do modelu. Lina to biały kordonek fi 1 mm. Cały czas miałem go pod ręką a szukałem w internetach.  Ów kordonek pobudzony, potraktowany BCG i na koniec lekko posrebrzony. Sam widzisz, że jak HDS ma pracować to żadna miedziana, czy stalowa linka się nie nadawała. Mimo wszystko jeszcze raz dziękuję za chęć pomocy. 

  1. PAN-KARTON 2023-11-11 09:48:49

    Piotrek, niestety upatrzony przeze mnie sznureczek okazał się za gruby i nie nadawał się do modelu. Lina to biały kordonek fi 1 mm. Cały czas miałem go pod ręką a szukałem w internetach.  Ów kordonek pobudzony, potraktowany BCG i na koniec lekko posrebrzony. Sam widzisz, że jak HDS ma pracować to żadna miedziana, czy stalowa linka się nie nadawała. Mimo wszystko jeszcze raz dziękuję za chęć pomocy. 

    tulipan740i


    Nie za ma co Pewnie widziałeś @ ode mnie. Za późno ale znalazłem to o czym Ci pisałem oprócz miedziaków "hand made".

    ( foto ) 1mm linka mięciutka. Niestety nie wiem kiedy i gdzie to kupiłem. Może się komuś spodoba ?, chętnie się podzielę Żeby nie brudzić relacji piszcie na priv.

  1. tulipan740i 2023-11-12 10:37:55

    Piotrek, linka z fotek jest pleciona a nie skręcana jak lina stalowa. Plecionka niestety jakoś nie pasuje do tego typu modeli.  Jednak faktycznie fajna i może się komuś przydać. 

  1. tulipan740i 2023-12-01 20:36:59

    Prawie koniec. 

    Budowa zakończona. Wydłużyła się o obszerną waloryzację, która ten model zmieniła bardziej w wersję M985. Doszło masę detali takich jak zapasowe zblocza, liny, masa instalacji. Doszła też drabina, sztywny hol i kosze z drewnianymi klockami pod koła. Ostatnio wykonałem dwa karabiny M16.

    Parę takich drobiazgów jak lusterka nie są jeszcze przyklejone. 

    Niektóre fotki z flashem, żeby uchwycić zakamarki a jest ich trochę.

    Zostały oznaczenia za które biorę się jak pies za jeża.

Rezultaty 80 - 100 z 141 pozycji
Udostępnij temat: